Orman Ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kırşehir’de, Ceviz Eylem Planı'nı Açıkladı

29.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırşehir'in Kaman ilçesinde düzenlenen merasimle Değirmenözü Göleti Sulaması’nın temelini atarak Ceviz Eylem Planı'nı açıkladı.

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, ceviz ekiminin geliştirilmesi için bozuk olan ya da kullanılmayan hazine arazilerinin, mera alanlarının değerlendirileceğini vurgulayarak ''Kaman cevizi dünyada çok meşhur bir cevizdir. Sayısız faydaları var. Türkiye, tükettiği cevizin yüzde 60'ını ithal ediyor. Bu bize yakışmaz'' dedi.

“5 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturacağız”

Prof. Dr. Eroğlu, cevize, bademe sahip çıkmak için Ceviz Eylem Planı hazırladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''2016 yılına kadar 5 milyon adet ceviz fidanını toprakla buluşturacağız. Kullanılmayan bozuk orman arazilerini, meraları, bunların tamamını, köylümüze vatandaşlarımıza gelir getirici ürünler elde edilmesi maksadıyla 49 yıllığına kiraya vereceğiz. Bozuk orman alanlarını ele alacağız. Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğü bu bozuk alanlara ceviz ekecek. Bunları hane başına kura ile vatandaşlarımıza verecek. Genel Müdürlüğümüz ve bölge müdürlüklerimiz bunu takip edecek.''

“Kırşehir Örnek İl”

Ceviz Eylem Planı kapsamında 3 ili örnek il olarak seçtiklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bunların Kırşehir, Afyonkarahisar ve Bingöl olduğunu söyledi.

Bu illerde en fazla üretim yapanlara, başarı gösterenlere belge verileceğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi:

''Hazineye ait alan varsa, ağaçlandırma çalışması yoksa, buralar valilikler vasıtasıyla Orman Teşkilatı'na devredilecek. Orman Teşkilatı buralara ceviz fidanı dikecek ve köylülere verecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile de protokol imzaladık. Kullanılmayan meralara da ceviz, badem ve diğer ürünlerin ağaçları dikilecek ve gelir getirici faaliyetlerde bulunulacak.''

Temeli atılan Kaman Değirmenözü Göleti ve Sulaması hakkında bilgiler de veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaklaşık 9,5 milyon TL’ye mal olacak projenin tamamlandığında 10.000 dekar alanın sulanacağını ifade etti.

“Dünyadaki 10 Büyük Ekonomi Arasına Girmeyi Hedefliyoruz”

Konuşmasında, Türkiye'nin genel ekonomik durumuna da değinen Prof. Dr. Eroğlu, ''IMF’den bir memur gelince devlet büyüğü gibi karşılanırdı. Şimdi IMF’ye 5 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunan bir ülke haline geldik. Türkiye’nin büyük hedefleri var. Büyük hedefleri olmayan milletler tarih sahnesinden silinirler. Küresel bir güç olacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında, dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına girmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmasının ardından Kaman Değirmenözü Göleti Sulama Projesi'nin temelini attı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca Ceviz Eylem Planı kapsamında oluşturulan bir ceviz bahçesine fidan dikti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Kırşehir Belediyesi tarafından yürütülecek Vahşi Çöp Alanı Islahı Projesi çalışmalarının temelini de attı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temel atma programlarının ardından ise Kırşehir Valiliği'ni ziyaret ederek Bakanlığına bağlı birimlerin hazır bulunduğu İl Koordinasyon Toplantısında Kırşehir’de yapılan çalışmaları değerlendirdi.

29.06.2012