Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bitlis’te İçmesuyu Tesisinin de Arasında Bulunduğu 2 Tesisin Temelini Attı, 6 Tesisin ise Açılışını Yaptı

13.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ahmet Eren Bulvarı'ndaki Şehir Ormanı'nda düzenlenen merasimle Bitlis İçmesuyu tesisinin de arasında bulunduğu 2 tesisin temelini attı, 6 tesisin ise açılışını yaptı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu merasimde yaptığı konuşmada, IMF'ye borçlarını ödediklerini ve artık IMF'nin Türkiye'den borç talep ettiğini söyledi. Daha ünce bütçenin büyük bir kısmını faiz ödemelerinin teşkil ettiğini ve hükümetlerinden önceki hükümetin 9 aylık kısa vadeli borçlanmayı, yüzde 63 faiz oranıyla yaptığını hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

"Toplanan vergilerin yüzde 86'sı faize gidiyordu. O zaman yatırımlara para kalmıyordu. Şimdi temel atarken tarih belirtiyoruz. Faiz lobisini ortadan kaldırdık. Gezi olayları olmasaydı, faizler yüzde 4'lerden yüzde 8'lere yükselmezdi. Türkiye'nin başına oyun oynayanların hileleri başlarına geçti. Merkez Bankası'nın kasası boştu. Bunu doldurduk. Türkiye o defterleri kapattı. Artık tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan, milletten alınan vergiyi hizmet olarak sunan bir Türkiye var. Şimdi yatırımlar yapılmaya başlandı. Bu yatırımları muhalefetin hayali bile almaz."

Hükümetlerinin iktidarı devralmasıyla, yılda açılan tesis sayısının 3'ten 350'ye çıktığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Başbakanın artık açılışlara yetişemediğini ve bu sebeple birçok açılışı toplu halde gerçekleştirmek zorunda kaldığını kaydetti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'de su meselesini çözüyoruz. Köylerin su problemini KÖYDES, belediyelerin su meselesini ise DSİ çözüyor. 56 şehrin su meselesini çözdük. Artık Türkiye'de insanlar ellerinde bidonlarla su aramayacak. Ülkede her 4 ampulden biri yeni yaptığımız HES'lerden gelen enerjiyle yanıyor. 3 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Bal ormanları kuruyoruz. 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' mantığıyla çıktığımız yolda, yeni projelerimizi hayata geçireceğiz. Doğa korumayla bu bölge dünyanın ilgisini çekecek. Termal alanda Bitlis bütün dünyada yıldızı parlayan bir il olacak" dedi.

"Sağlıkta Dönüşüm Yaşanıyor"

Sağlık alanında ülkede dönüşümün yaşandığına dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, Başbakanın sağlık alanındaki yeni proje anlaşmasını önceki gün açıkladığını hatırlatarak, şehir hastanelerinin kurulması için çalışmaların başlatıldığını ifade etti.

İlaç fiyatlarında da ciddi düşüşler yaşandığını bildiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye ekonomisini, dünyadaki büyük 10 ülke arasına sokacağız. 2023 hedefimize, Türkiye başta olmak üzere Bitlis de hazır. Bu yüzden milli eğitime önem veriyoruz. Türkiye'de artık her yerde üniversite var. Burası, Bitlis Eren Üniversitesi ile büyüyen ilim ve irfan yeri olacak. Çünkü dünyayla yarışıyoruz. Bitlis'e yapılanları tek tek anlatmak istemiyorum. Bitlis balını dünyaya tanıtmak için orman teşkilatı olarak hazırız. Bitlis için ne yapılması gerekiyorsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Açılışı ve temeli atılacak tesislerin de hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmaların ardından tesislerin açılışları ve temel atmaları toplu olarak yapıldı.  Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra Bitlis Valiliği’ni ve Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret ederek temaslarını sürdürdü.

13.09.2013