Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kuş Cenneti İçin Harekete Geçti

13.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir Kuş Cenneti’nin bazı bölümlerinde yaz aylarında su seviyesinin düşmesi sebebiyle kuşların menfi etkilenmesinin önüne geçmek için pompa istasyonu ile takviye yapılması talimatını verdi. Böylece İzmir Kuş Cenneti kuşların yuvası olmaya devam edecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları üzerine, İzmir Kuş Cenneti’nin su seviyelerinde herhangi bir değişim olup olmadığı konusunda DSİ Bölge Müdürlüğü ekipleri ile İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği personeli 9 Eylül 2013 tarihinde bölgede incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda Süzbeyli pompa istasyonu mansap kanalı tahliyesine pompalanan suyun bir kapak vasıtasıyla Kuş Cennetinin Dalyan bölümüne iletildiği görüldü.

Kuş Cennetinin sergen sahası denilen tatlı su bölümüne Aşağı Gediz Sulamaları projesi kapsamında 1997 yılından beri iki ayrı noktadan yeterli debide su verildiğini tespit eden teknik ekip, sulama mevsiminde kanalda su seviyesinin düştüğü durumlarda kurulan pompa-terfi sistem ile kesintisiz su sağlandığını müşahede etti.

Kuş Cennetinin bütün bölümlerinde tatlı su seviyesini inceleyen ve normal seviyede olduğunu belirleyen ekip, denize yakın en uç bölümde su seviyesinin kuşlar için yeterli miktarda olmadığını gördü. Bu durumun sulama mevsiminde su girişindeki azalmadan ve 2013 yılının geçmiş yıllara göre daha sıcak olması sebebiyle aşırı buharlaşmadan kaynaklandığı belirlendi.

Kuş Cennetine Gediz Yatağından İlave Su Sağlanacak

Sulama mevsiminde yaşanan bu sıkıntıyı aşmak için Gediz yatağından sulama kanalına ilave su verilecek. Bu maksatla Maltepe Köyü yakınında bulunan ve ek su temini maksadıyla l997 yılında inşa edilen ancak şu an atıl bulunan Maltepe pompa istasyonu yeniden çalışır hale getirilecek.

Pompa istasyonunun çalışır hale getirilmesi ile Gediz yatağından alınacak ilave su, Maltepe ana kanalına iletilecek, oradan da 7 km’lik bir mesafe sonrasında Kuş cennetinin sergen sahasına iletilecek. Bu sistemin kurulması ile gerek sulama mevsiminde gerekse de ihtiyaç duyulan her durumda pompa istasyonundan ek su iletilecek.

Su Miktarı Sürekli İzlenecek

Ayrıca 7 km’lik kanalın su iletim noktalarına kurulacak GPRS ile Kuş Cennetine DSİ sulama kanallarından verilen su miktarları sürekli izlenecek. Son olarak uç nokta olan uçak tavası mevkiine kurulacak GPRS seviye eşeli ile bu noktadaki su seviyesi sürekli takip edilecek.

12.09.2013