Gümüşhane’de 4 Tesisin Açılışı Yapıldı, 9 Tesisin ise Temeli Atıldı

15.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Gümüşhane’de 4 tesisin açılışını yaptı, 9 tesisin ise temelini attı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Zafer Meydanı'nda düzenlenen temel atma ve açılış merasiminde yaptığı konuşmada, kent için toplam maliyeti 259 milyon lira olan 39 dev tesisin müjdesiyle geldiklerini bildirdi.

Hükümet olarak her zaman ilkleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi:

"İlk defa toplu temel atma merasimlerini biz yaptık. Yıldırım hızıyla paradan 6 sıfır atıldı, bu durum bizi dışarda boynumuzun eğik olmasından kurtardı. IMF'nin memurlarının her gelişinde sanki devlet başkanı gibi karşılanması, bütün isteklerini dikta ettirmesi, sonra giderken attıkları hava insanların yüreğinde sızı meydana getirirdi. IMF'ye olan borcumuzu ödedikten sonra artık o sızıdan kurtulduk, artık başımız dik borcumuz yok. Şimdi IMF Türkiye'den borç istiyor. Ulaşımda, sağlıkta ve diğer bütün bakanlıklarda adeta hükümetimiz destan yazıyor. Hükümetimizden önce toplanan vergilerin yüzde 86'sı faize gidiyordu, artık faiz lobisine giden para yok."

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dünyada 2001-2002 yıllarında kriz yokken Türkiye'de ekonomik kriz çıktığını belirterek, "O zamanki hükümet kredi bile bulamıyordu. 22 banka battı. O bankalarda milyarlarca dolar gitti, ah o para simde bizde olsaydı ne yatırımlar yapardık. Merkez Bankası'nın kasası boşalmıştı şimdi ise kasamız dolu. Türkiye son 10 yılda muhteşem bir dönüşüm yaşadı" ifadelerini kullandı.

Gümüşhane'de 550 dönümlük alanda 130 bin kuşburnu fidanı dikileceğini de söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca bakanlık olarak Gümüşhane'ye yatırımlarının aralıksız devam edeceğini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da yapılan yatırımların kalkınmanın, gelişmenin göstergesi olduğuna dikkati çekerek, bu yatırımların refah düzeyini ilerletmede ve geliştirmede büyük önem taşıdığını vurguladı.

Yatırımların devam etmesi için de istikrarın şart olduğuna işaret eden Bayraktar, "Siyaseti, politikayı öne alan bir iktidar değiliz, hizmeti öne alan siyaset yapıyoruz. Biz vatandaşa hizmet etmeyi amaç edindik. Bu, bayrak ve vatan meselesidir. Eskiden nasıldı bugün nasıl, bunun çok iyi anlatılması lazım. Eskiden vilayetlerde çöp dağları vardı, kanalizasyonlar çalışmıyordu, şimdi ise tüm Türkiye'de modern tesisler yapılarak bu sorunlar giderildi, giderilmeye devam ediliyor" diye konuştu.

Türkiye'nin çok daha fazla gelişeceğini anlatan Bayraktar, "Milletimiz, gayretimizi, azmimizi görüyor. Muhalefet de bize yol göstersin, fikirlerini söylesin. Belden aşağı vurmakla politika, siyaset olmaz" dedi.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan ve toplam maliyeti 90 milyon lira olan 13 tesis için toplu temel atma ve açılış gerçekleştirildi.

15.09.2013