Türkiye Filistin’de Dostluk Ormanı Kuracak...

16.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Filistin’de dostluk ormanı kuracak ve oradaki fidanlığı rehabilite ederek modern şartlarda fidan üretimi yapılmasını sağlayacak.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Filistin Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf ile makamında bir araya geldi.

 

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ziyarette yaptığı konuşmada Filistin’in problemlerinden kurtulması için Türkiye’nin elinden geleni yapacağını ve bunun için Türkiye’nin çok güçlü olması gerektiğini belirterek Arap Müslümanlarının birleşmesi gerektiğini ifade etti.

 

Bir Arap şeyhinin dünyanın en büyük yatını almakla övündüğünü vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, “O parayı Afrika’da Filistin’de Arakan’da zor durumda olan Müslümanlar için harcasa o insanlar için iş, aş olur” dedi.

 

“İçinde bulunduğumuz şu dönemde Filistin ile olan ilişkileri çok yakın tutmalıyız” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sürekli temas halinde olmalıyız” diye konuştu.

 

Orman Barışı Simgeleyecek

 

Filistin’de barışı simgeleyecek bir dostluk ormanı kuracaklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu bu çalışmalar için Filistin’e daha önce bir heyet gönderildiğini vurguladı. Heyetin raporuna göre bu ormanın kurulacağını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, fidan probleminin de çözüleceğini söyledi. Filistin’de bulunan bir fidanlığın rehabilite edilerek modern bir yapıya kavuşturulacağını belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Gerektiği takdirde Türkiye’den de fidan götürebiliriz” dedi. Fidan seçiminde Filistin’in şartlarının göz önünde bulundurulacağını da vurguladı.

 

“Türk Kardeşlerimizin Parmak İzlerini Filistin’in Her Yerinde Görmek İstiyoruz”

 

Büyükelçi Maarouf ise Filistin Devleti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok kuvvetli olduğunu belirterek, “Bize düşen bu ilişkiyi çok daha zenginleştirmektir. Türk kardeşlerimizin parmak izlerini Filistin’in her yerinde görmek istiyoruz” dedi.

 

Türkiye’den gelen heyete dostluk ormanı için uygun alanın gösterildiğini ifade eden Maarouf, bu ormanın biran önce oluşturulmasını beklediklerini söyledi. Günlük yapılan yardımların unutulabileceğinin altını çizen Büyükelçi Maarouf, bu ormanınsa nesiller boyu yaşayacağını ve unutulmayacağını vurguladı.

 

16.09.2013