Adıyaman'a 13 Tesis Birden...

23.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, Çetintepe Barajı'nın da içinde bulunduğu 6 tesisin temelinin atıldığı, 7 tesisin açılışının yapıldığı törene katıldı.

Burada konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çetintepe Barajı'nın 710 bin dekar alanın sulanmasını sağlayacağını, çiftçilerin gelirini artırmasıyla maliyetini 2 ya da 3 yılda amorti edeceğini söyledi.

Barajın üç kente hayat verecek bir proje olduğunu ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Yıllardır sudan sebeplerle yapılmamış. Çetintepe Barajı'nın aslında 50 yıl ünce yapılması gerekiyordu. Ben geçmiş Hükümetler adına özür diliyorum. Geç kalmış en büyük barajlardan bir tanesi. Bu barajla tam 710 bin hektar arazi suya kavuşacak."

İktidarları döneminde Türkiye'de önemli gelişmelerin yaşandığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, Hükümetleri ile Türkiye'nin her şeyinin kıymetli bir hale geldiğini dile getirdi.

"Milletten Aldığını Millete Veren Bir Başbakan"

İSKİ ve DSİ'deki görevleri ile ilgili anılarını anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

"Geçmişte Sayın Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde iflas etmiş İSKİ'de Genel Müdürlük görevine getirildim. Biz orayı böyle bir dönemde teslim aldık. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğüne getirildim. DSİ’de o dönemde 1.500 adet ihale yapılmış. Tam o zamanın parası ile 82 katrilyon. 42 katrilyon ödeneği var. Tam yarı yarıya fark var. Çok şükür artık o defterleri kapattık. Şimdi milletten aldığını millete veren bir Başbakan, bir Hükümet var. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan bir Hükümet var. Biz millete güveniyoruz. Milletin içinden geldik. Milletin hakkını millete teslim ediyoruz. Milletin efendisi değil hizmetkârıyız. Her şey millet için…" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve katılımcılar butona basarak Çetintepe Barajı'nın temelini attı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temel atılmasının ardından müteahhit firma yetkilisi ile yaptığı pazarlıkla, 2018 yılında bitmesi planlanan barajın bir yıl önce tamamlanması kararı aldırdı. Eroğlu, barajın bir yıl geriye çekilerek 2017 yılında bitirilmemesi halinde Gölbaşı ilçesine 32 derslikli bir okul yaptırma sözü aldı.

22.09.2013