Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Batman'da...

24.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hasankeyf ve Batman programının son kısmında Vali Yılmaz Arslan ile görüştü.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, Batman için büyük düşündüklerini, büyük projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Bu kapsamda örnek bir Hasankeyf oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şöyle dedi:

"Hak sahibi sayısı 670 civarında. 35-40 milyon liraya 77 metrekare, 80 bin liraya da 149 metrekare ev mevcut. Bu fiyatlarla hiçbir yerde ev alınması mümkün değil. Hak sahiplerine çok alternatifli muazzam bir imkân sağladık. 35-40 milyon liradan 80 bin liraya kadar fiyatlarla ev sahibi olunabilecek. Birkaçı hariç vatandaşlar çok mutlu. Kamulaştırma bedelini biz vereceğiz. Arsa bedeli almayacağız. Altyapı ve sosyal donatı bedellerini devlet ödeyecek. Hak sahipleri ister işyeri, ister konut, ister bahçeli ev, isterse de villa isteyecek. Ödeme imkânı olmayanlar 5 yıl ödemesiz 15 yıl süreli taksit imkanı ile ev sahibi olabilecek."

Zeynel Bey Türbesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması konusunda Koruma Kurullarının gereken çalışmayı yürüttüğünü kaydederek, bu kapsamda Batman Üniversitesinin dünya çapında isme sahip bir Rektörü bulunduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmanın nasıl yapılacağı konusunda bilgi verdiğini, Bakanlık olarak da çalışmayı yürüttüklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Zeynel Bey Türbesi oranın adeta sembolü ve biz bu konuda çok önemli bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı yılsonunda bitirmeyi planlıyoruz. Gelecek yıl Zeynel Bey Türbesi’ni nasıl taşıdığımızı tüm dünya görecek." diye konuştu.

Dünyaya örnek bir Hasankeyf yaptıklarını ve "tarihçi" olarak, tarihi eserlerin korunmasına çok büyük önem verdiğini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

"Dünyaya örnek bir Hasankeyf yapıyoruz. Buradaki tarihi eserler neredeyse yok olmak üzereydi. İyi ki llısu Barajı ortaya çıktı da bunları kurtarmak için muazzam bir bütçe ayrıldı. 2014 sonunda Barajda su tutacağız. Dolayısıyla hak sahiplerinin bu ay sonuna kadar tercihlerini belirtmelerini istiyoruz. 2014 sonuna kadar da konutları bitirmeyi planlıyoruz. Bir kısmı bitti, isteyen yerleşecek. 2015 yılında da her şey bitmiş olur diye düşünüyorum."

Gazetecilerin "Hasankeyf'e dışardan gelerek yerleşmek isteyenler olabilir mi?" sorusuna Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Hasankeyfliler istemiyor. Ben de 'Hasankeyf Hasankeyflilerin' dedim." yanıtını verdi.

Hasankeyf'e 40 Bin Fidan

Batman Barajı’nı tamamladıklarını hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu projelerle gerçekleştirilecek sulamaların bölgeye hayat vereceğini söyledi. Dere ıslahı çalışmalarının da sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, gelecek yıl İluh ve Batman Deresi etrafında güzel mesirelik ve yürüyüş alanlar oluşturacaklarını belirtti.

Prof. Dr. Eroğlu, Hasankeyf'e bu yıl 40 bin fidan dikileceğini ifade ederek, badem, ceviz, fıstık ağacı fidanlarının 3 yılın sonunda geliri vatandaşa verilmek üzere teslim edileceğini belirtti. "Sadece Hasankeyf'i değil Batman'ın her tarafını ağaçlandıracağız." diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu konuda teşkilatın yoğun bir çalışma yürüttüğünü, bu mevsimin boşa geçirilmeyeceğini vurguladı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hasankeyf'te tarihi eserlerin korunması, taşınması, yeni yerleşim yerinde vatandaşlara birtakım kolaylıklar sağlanması için bir ilçeye ilk kez DSİ şubesi açtıklarına dikkati çekerek, llısu Barajı’nın hayata geçmesinin Cizre Barajı’nın yapımını sağlayacağını, bu sayede bölgenin tüm topraklarının sulanacağını ve vatandaşın yılda iki - üç ürün alma imkânına kavuşacağını belirtti.

İlin su kaynaklarının 2045 yılına kadar korunacağını kaydeden Prof. Dr. Eroğlu "Bu yıl 22 bin dekar arazide çalışma yapılacak. 372 bin fidan toprakla buluşturulacak. Gelir getirici ağaçlandırma kapsamında 10 köyde 10 bin adet fidan dikilecek ve köylüye ek gelir sağlanacak." dedi.

23.09.2013