Prof. Dr. Eroğlu; Bakanlar Yıldırım, Şimşek ve Yılmaz’la Hasankeyf'te 4 Adet Köprü ve 40 Kilometre Viyadük Yolun Temelini Attı...

24.9.13

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde 4 adet köprü ve 40 kilometre viyadük yolun temeli, Bakanlar Binali Yıldırım; Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Cevdet Yılmaz ve Mehmet Şimşek'in katılımıyla atıldı.

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, tarihi onbin yıl öncesine kadar dayanan Hasankeyf'in büyük bir değişim yaşadığını belirterek, yeni bir Hasankeyf kurulmakta olduğunu söyledi.

Prensiplerinin, geçmişi ihya, geleceği inşa etmek olduğunu belirten Yıldırım, yıllarca Türkiye'nin kurulu gücü en büyük dördüncü, dolgu gövdesi en büyük ikinci barajı olan llısu'nun yapımının engellendiğini ancak bu zorlukların geride kaldığını kaydetti. Bin 200 Megawatt gücündeki bu baraj yapıldığında yılda 4 milyar kilowatt-saate yakın bir enerji üretileceğini ifade eden Yıldırım, "Eskiden bir baraj yapıp 20 yılda tamamlanınca başarı oluyordu. Şimdi 10 yılda 232 baraj yaptık, onlarca gölet inşa ettik." diye konuştu.

GAP'ın ilk kez iktidarları döneminde kapsamlı bir bölgesel topyekûn kalkınma projesi olarak ele alındığını ve eylem planlarının 5'er yıllık yapılmaya başlandığını anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"2003'e kadar GAP'a yapılan yatırımlar toplam proje içerisinde yüzde 40 civarında. Bir de eski GAP'ta yollar yok. Baraj yapacağız, sulama göletleri kanallar yapacağız ama yolumuz yok, sağlık tesisimiz, eğitim tesisimiz, üretim tesisimiz yok. Ekonomik boyutlu teşvikler yok. Bunları da iktidarımızda projenin içine dâhil ettik. 2003'ten itibaren GAP'a yaptığımız yatırım miktarı 23 katrilyon lira. Bu rakam 80 devletin ayrı ayrı bütçesinden fazla. İşte bu, AK Parti iktidarının, Recep Tayyip Erdoğan'ın, bölgeye verdiği önemin açık ispatıdır."

Bakan Yıldırım, 10 yılda bölgeye 2 bin 100 kilometre bulunmuş yol yaptıklarını kaydetti.

"Batman'da 16 kilometre ile bölünmüş yolu devraldık, öylesine yapılmış yollar vardı, bunun üzerine 105 kilometre bulunmuş yol ilave ettik" diyen Yıldırım, Batman'a yapılan ulaştırma hizmetlerini şöyle anlattı:

"Süratle Batman'ı doğudan batıya sıcak asfalt yollarla buluşturuyoruz. Batman'a bir çevre yolu yapıyoruz, 15 kilometre. Batman şehir geçişinde kavşaklar yapıyoruz, alt geçitler yapıyoruz. 1993-2002 yılları arasında Batman'da yollara harcanan para 56 milyon lira. Sadece şurada yapacağımız köprü ve yolların tutarı 250 milyon lira, yani 5 katı.Burada 4 köprümüz var, 35 metreden bin 83 metreye kadar uzunlukları var. İstanbul birinci Boğaz Küprüsü’nden daha uzununu Hasankeyf'e yapıyoruz."

"Yeni Hasankeyf, Türkiye'nin En Güzel, En Muhteşem İlçesi Olacak"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da konuşmasında, Ulaştırma Bakanlığınca inşa edilecek 4 dev köprünün temelini atacaklarını, bunun muhteşem bir yatırım olduğunu belirterek, köprülerden birinin bin 83 metre uzunluğunda olacağını ve toplam yatırım bedelinin 136 milyon lira olacağını bildirdi.

Hasankeyf'i Orman ve Su İşleri Bakanlığının ilçesi olarak gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni bir Hasankeyf inşa edildiğine dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Yeni Hasankeyf, Türkiye'nin en güzel, en muhteşem ilçesi olacak, bunun sözünü veriyoruz. Buna herkes inansın. Kanalizasyonu, atık su arıtma tesisleri, içme suyu arıtma tesisleri, alt yapı şebekeleri, yollar ve muhteşem ağaçlandırma çalışmalarıyla yeni bir şehir kuruyoruz. Bunun dışında bütün resmi binalarına kadar her şeyi kuruyoruz. Turizmin burada çok fazla gelişecek dolayısıyla ilçede Turizm Meslek Yüksekokulunun inşaatı bitmek üzere. Ayrıca uygulama otelleri kuracağız, camiler yapacağız. Bir cami bitmek üzere ama eski caminin ön yüzünü alıp yeni yapılacak camiye monte edeceğiz. Bu şekilde tarihi de korumuş olacağız. Zeynelbey Türbesi'ni raylı bir sistemle su altında kalmaktan kurtaracağız. Diğer tarihi eserleri tamamen kurtaracağız."

GAP Yatırımları

Prof. Dr. Eroğlu, GAP'ın bu bölgeye hayat verecek en büyük projelerden birisi olduğunu vurgulayarak geçmişte aksayan proje konusunda Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla 2008 yılında Eylem Planı hazırlandığını, bu plan ile birlikte ödemelerin sulama yatırımlarında 13 kat arttığını bildirdi.

"Netice itibariyle GAP’ta biriktirme göller dediğimiz baraj göllerinin yüzde 75'i tamamlandı. Sulamalarda çok hızlı ilerliyoruz." diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Batman Sağ Sahil ve Sol Sahil projeleri hem Batman'a hem de Diyarbakır'a sulama alanında hizmet veriyor. Bu projeler de çok hızlı ilerliyor. Bu yılın sonunda inşallah bitecek. Bunun dışında Diyarbakır'da Kralkızı- Dicle projelerinin hepsi tamamlanıyor. Şanlıurfa'da pek çok yer sulandı. Yaylak -Bozova Bölgesinin sulama projesi bitti. Şimdi de Suruç Ovası'nın sulamasını gerçekleştiriyoruz. Suruç'ta dünyanın en büyük dev sulama tünelini hazırlıyoruz. 17 bin 34 metre uzunluğunda, 7 metre çapında dev tüneller inşa ediliyor. Şanlıurfa'dan Mardin'e kadar tam 235 kilometre uzunluğunda bir nehir akıyor. İnşaatı bitmek üzere. Saniyede tam 200 metreküp su akıyor. Bu Kızılırmak Nehri’nin debisi kadardır. Dolayısıyla, bu bölgede bir nehir akıtıyoruz. Bu bölgelerde 1 milyon 58 bin hektarlık arazi sulanacak. Bununla birlikte muhteşem istihdam ve zirai üretim sağlanacak.Hasankeyf'teki çalışmalar sürüyor. Bunun için Başbakanımız 'Oraya ne yatırım gerekiyorsa yapın. Dünyanın en muhteşem ilçesi olacak' dedi. Göreceksiniz hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağız. Ne gerekiyorsa yapacağız. Hatta bugün bir ağaçlandırma çalışmamız olacak. Gelir getirici badem ve fıstık ağaçları da dikeceğiz. Bu ağaçların masrafları Bakanlığımıza ait ama gelir vatandaşımıza ait olacak. Bunu da özellikle vurgulamak istedim."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da törende yaptığı konuşmada, llısu Barajı'nın sadece Türkiye açısından değil, dünya açısından da büyük ölçekli bir proje olduğunu söyledi.

Projenin, bölgelerin çok farklı noktaya gelmesini sağlayacağını, diğer taraftan da Cizre Barajı ve sulamalarının önünü de açacağını belirten Yılmaz, projenin yüzde 60'ının gerçekleştiğini, yakın zamanda bölgede çok farklı bir etki oluşturacağını ifade etti. Bakan Yılmaz, hiç bir fedakârlıktan kaçınmadıklarını, GAP İdaresi, üniversite, yerel yönetimler ve ilgili kurumların elbirliği içerisinde projeyi hızlandırmaya gayret ettiklerini de belirterek, "Bu projeler tamamlandıkça, katma değer arttıkça ülkemizde refah, zenginlik, istihdam da artıyor. Bunları gerçekleştirirken bir taraftan da kültürel varlıklarımıza en azami dikkati gösteriyoruz. Üniversitemizle birlikte yapılabilecekleri yapıyoruz. Yapılacak köprülerle yeni çehreye kavuşacak Hasankeyf'in örnek bir yerleşim birimi olacağını şimdiden görüyorum." dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye'ye daha çok hizmet için yollarda olduklarını, Hasankeyf'te 250 milyonluk bir yatırımın temelini attıklarını belirterek "Orman ve Su İşleri Bakanımız 300 milyon tutarında projelerin müjdesini verdi. Bütün bunların amacı ülkemizi bir bütün olarak kalkındırmak." dedi.

"Yeni Bir Hasankeyf Ortaya Çıkıyor"

Maliye Bakanı Şimşek, Hasankeyf konusunda çok şeyin yazılıp çizildiğini, tarihin zerresinin kaybolmasını istemediklerini belirtti. llısu Barajı sayesinde kurtarma kazıları yapıldığını kaydeden Şimşek, "Burada tarihi eserlerin ortaya çıkartılması, bunların korunması ve Hasankeyf'in yeni yerleşkesinde bir açık hava müzesi içinde korunması için harcanan kaynak hiçbir yerde harcanmamıştır. Hasankeyfli kardeşlerimiz büyük bir heyecanla, yeni yerleşim yerine taşınmayı bekliyor. Yeni bir Hasankeyf ortaya çıkıyor. Korunabilecek bütün tarihi biz koruyacağız. Hasankeyf'in esas tarihi mekânları tepede, orası korunacak. Yapılan yatırımlarla 150 kilometrelik gülle Hasankeyf değişecek. Hasankeyf'in nüfusu patlayacak. Çünkü öyle güzel bir yer olacak ki herkes gelip buradan yer almaya çalışacak."

"Enerjide Barajlar Önemli"

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak yılda 60 milyar doları petrol ve doğal gaz ithalatına harcadığına işaret eden Şimşek, "Bu doğru bir şey mi? Su akacak biz bakacağız. Ondan sonra da 60 milyar dolar dışarıya gidecek. Bu nedenle bu barajlar önemlidir. Ama sadece bu nedenle değil. Bundan sonra Cizre Barajı yapılacak ve Cizre Barajı ile birlikte bu toprakların tamamı suya kavuşacak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Hasankeyf 1, Hasankeyf 2, Basur ve Reşat Baysal köprüleri ile 40 kilometrelik viyadük yolun temeli, 4 Bakan ile Milletvekilleri Ahmet Aydın ile Ziver Özdemir; Batman Valisi Yılmaz Arslan ve Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kuşen tarafından atıldı.

Buradan Yeni Hasankeyf yerleşim alanına geçen Bakanlar, kendilerini karşılayan halk oyunları ekibi ile halay çekti. Bakanlar, yeni yerleşim yerinde fidan diktikten sonra doğaya keklik bıraktı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü llısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğü Hasankeyf Kültürel Varlıkları ve Yeniden Yerleşim Şube Müdürlüğü binasının açılışını da gerçekleştiren Bakanlar, Şube Müdürü Muhittin Durmaz'a hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Yeni Hasankeyf yerleşimindeki belediye binasında hak sahipleri ile toplantı yapan Bakanlardan Binali Yıldırım daha sonra Ankara'ya hareket ederken, Bakanlar Prof. Dr. Eroğlu, Şimşek ve Yılmaz ise incelemelerde bulunmak üzere helikopterle llısu Barajı'na geçti.

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı llısu köyüne ulaşan Bakanlar, daha sonra Müdürlüğün Konferans Salonu’nda llısu Barajı ve HES Projesi Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantının ardından Bakanlar baraj bölgesine giderek inşaatı gezdi, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

23.09.2013