Zonguldak'a 11 Tesis Birden...

27.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Zonguldak'ta 30 milyon liralık 3 tesisin temel atma ve 8 tesisin toplu açılışında yaptığı konuşmada, şehre 62 milyon lira tutarındaki 20 müjdeyle geldiklerini söyledi.

Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Başbakanımız çok çalışıyor. Allah aşkına 2003’ten buyana son 10 yılda yapılanlara bakarsak Türkiye gerçekten muhteşem bir dönüşüm yaşadı. Bunu Sayın Başbakanımıza, ekibine ve milletin verdiği desteğe borçluyuz. Bir ülkede siyasi istikrar yoksa ekonomik istikrarda yoktur." diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu, dünyada kriz yaşanırken Türkiye'de büyük yatırımlar yapıldığını, geçmiş dönemde yatırım yapılamamasının en önemli nedeninin devletin gelirlerinin büyük kısmının faize gitmesi olduğunu vurguladı.

Paradan 6 sıfır atıldığını, eskiden IMF başkanının devlet başkanı gibi karşılandığını anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, IMF'ye olan 23,5 milyar dolar borcun ödendiğini, Merkez Bankasının kasasında da 120 milyar dolar civarında döviz bulunduğunu kaydetti.

"Hidroelektrik Potansiyelimizi Yükselttik"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'nin kasasının dolduğunu, borçların ödendiğini, yatırımların da doludizgin devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu yıl 50'ye yakın il gezdim. Şu anda 4 binden fazla şantiyemiz gece gündüz çalışıyor. Artık paramız bol, üç vardiya çalışacaksın, zamanla yarışacaksın. Zamanla yarışmaya mecburuz, geçmiş dönemde heba edilen zamanları geri kazanmamız lazım. 10 yılda sadece DSİ’de 1.215 tesisi hizmete aldık, bunların 232'si dev baraj. Şu anda dışarıdan 15 milyar dolarlık doğalgaz, enerji ithalatı yapmıyoruz. Niye? Çünkü 26 milyar kilovat saat olan hidroelektrik potansiyelimizi, 76 milyar kilovat saate yükselttik. Böylece 15 milyar dolarlık dövizimiz Türkiye'de kaldı. Farkımız bu. Eskiden 'su akıyor, sizler bakıyorsunuz' diyorlardı. Şu anda, 'su akıyor, Türk yapıyor' diyorlar."

Türkiye'de ilk defa temel atarken açılışı, saat ve tarihini kendilerinin verdiğini anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Biz hidroelektrik enerji potansiyelimizi yükselttik. Şu anda 4 ampulden birisi bizim getirdiğimiz temiz, yenilenebilir, ucuz ve kendi enerji kaynağımız olan hidroelektrik enerjiyle aydınlanıyor" dedi.

"Evler, 'Bidon Ev' Halindeydi"

Prof. Dr. Eroğlu, 1994 Öncesinde İstanbul'da küveti doldurarak 1 hafta maşrapayla suyu idare etmeye çalıştıklarını belirterek, "Evler, bidon ev halindeydi. Neticede o durumda ben sadece İstanbul'da su problemi var sanırdım. Biz başkanımızla birlikte 2040'a kadar su problemini çözdük. Ben bir baktım 58 şehrimizde su yok. İzmir, Mersin, Zonguldak, Samsun'da su yok. Neticede büyük eylem planı hazırladık. Şu anda elinde bidonla herhangi vatandaş görüyor musunuz? Yok, çünkü 58 ilde 42 milyon vatandaşımıza su verdik. Nereye kadar? Biz planlarken 2040-2050 yılına kadar planlıyoruz." ifadesini kullandı.

"Türkiye'de En Büyük Ağaçlandırmayı Biz Yapıyoruz"

Geçmişte orman teşkilatının sadece ormanlık alanda çalıştığına işaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şimdi ise her yere imzasını attığını ifade etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ücretsiz fidanlar verdiklerini anlatarak, "Devlet, millet için vardır. Şu ana kadar bütün Türkiye'de en büyük ağaçlandırmayı biz yapıyoruz. Yaklaşık 3 milyar fidan son 10,5 yılda toprakla buluştu. Yaklaşık 3,5 milyon hektar alanda son 10 yılda çalışma yaptık. Bu seferberliğin birinci kısmı bitti" diye konuştu.

Yeni 3 seferberlik başlattıklarını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi:

"2013-2017 yıllarını kapsayan seferberlikte, ağaçlandırma ve teraslandırma çalışmalarıyla taşkınlardan şehirleri korumak. Bu muazzam bir çalışma. İki, bütün guletlerin ve barajların etrafında yeşil kuşak ağaçlandırması yapıyoruz. Üç, erozyon kontrolü, bizim topoğraf çok dağlık, engebeli. Bundan dolayı çok toprak kayması oluyor. Erozyonla mücadeleyle ilgili seferberlik başlattık. Ağaçlandırmayla birlikte erozyon kontrolü devam edecektir."

"Yollar 'Afyon Kaymağı' Gibi"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'de 135 adet bal ormanı kurduklarını, bu sayede Türkiye'nin bal üretiminde dünyada ikinci sıraya yükseldiğini belirterek, yılsonuna kadar bal ormanlarının sayısının 172'e çıkaracaklarını kaydetti.

Diğer Bakanlıkların da Zonguldak'taki yatırımları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yolların "Afyon kaymağı gibi" olduğunu, sağlıkta muazzam bir dönüşüm yaşandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temeli atılacak "Filyos Çayı Taşkın Koruma Tesisi 3. Kısım Islahı Projesi"ni yürütecek müteahhit firma yetkilisini kürsüye davet ederek işi ne zaman bitireceği konusunda pazarlık yaptı. Firma yetkilisinin 2015 için verdiği tarih, Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından 2014'ün sonu ve saat 14.14 olarak belirlendi.

Törende, videokonferans sistemiyle Filyos Çayı'ndaki ıslah alanına bağlanarak bu tesisin temelinin atılmasının ardından, diğer 2 tesisin temel atma ve 8 tesisin açılışı da Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve diğer ilgililer tarafından sembolik olarak yapıldı.

27.09.2013