Karabük'e 8 Tesis...

28.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Karabük Fatih İlkokulu bahçesinde, "Okullar Hayat Olsun Projesi" kapsamında fidan dikimi ile 2 tesisin açılışı ve 6 tesisin toplu temel atma töreni dolayısıyla düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, şehre yatırım müjdeleriyle geldiğini söyleyerek "3 müjdem var: 1. müjdeniz bugün yapacağımız 2 açılış ve 6 temel atma türeni. Bunlar çok önemli. 2. müjdem; Karabük'e 57 milyon liralık 17 proje yapacak olmamız. 3. müjdem ise şehre 16 gölet yapacak olmamız. Heybem dolu…" diye konuştu.

Türkiye'de muhteşem bir dönüşüm olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti: "Paramızdan 6 sıfır attık. IMF'ye borçlarımızı ödedik. Devletin vatandaşa olan borçları, hortumlanan bankaların borçları ödendi. Soyulan bankaların devlete yüklediği toplan tutar 231 milyar lira. Ne değişti de bunlar yaşandı. Türkiye'de anlayış değişti ve muhteşem bir dönüşüm yaşandı. Şunu unutmayın 'At binicisine güre kişner'. Türkiye'de eskiden bir dere ıslahı 15-20 yılda bitmiyordu. 25 yılda bitmeyen göletler biliyorum."

Kendisine Bitlis'te 18 yılda bitmeyen bir hastane gösterildiğini anlatan Eroğlu, "Küçük bir bina. Hükümetimiz geldi hemen o binayı bitirdi. Şimdi oraya 5 yıldızlı bir hastane yapılıyor. Her tarafta bu aynı. 'Bu nasıl oluyor?' diye sorarsanız, o zaman toplanan vergilerin yüzde 86'sı faize gidiyordu. Yatırıma bir pay kalmıyordu. Devlet yüzde 63 faizle borç alıyordu. O günler geride kaldı. Artık yatırımlar dolu dizgin gidiyor. Merkez Bankası'nın boş olan kasasını doldurduk. Şu anda 121 milyar dolar döviz var. IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi." ifadesini kullandı.

 

Prof. Dr. Eroğlu, 70 sente muhtaç olan bir Türkiye'den, büyük, güçlü, bölgesel güce sahip, ekonomisi, dünyada 16. sıraya yükselmiş bir Türkiye'nin olduğuna dikkati çekerek, şu anda "başı dik" bir Türkiye'nin bulunduğunu söyledi.

 

Bundan dolayı Başbakan Erdoğan ve milletle gurur duyduklarını dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

 

"Layık olmaya çalışacağız. Bakanlığımızın Türkiye'de şu anda 4 binden fazla şantiyesi var. Müteahhitlere, 'para sıkıntısı yok' diyoruz. Verdiğimiz işlerin bitimi için tarih ve saat alıyoruz. Takip ederek o saate bitmesini sağlıyoruz. Son 10 günde 13 kente giderek açılış yaptık. Yarın da Mardin'e gideceğim. Biz sizin hizmetinizdeyiz. Efendiniz değiliz. Bu yüzden çalışmak zorundayız. Oturduğumuz koltuğun hakkını vermek için vicdan muhasebesi yapıyoruz. Geçmişte hükümetimizden önceki koalisyon hükümeti zamanında DSİ 3.5 yılda sadece 9 tesis açabilmiş… Biz şu an yılda sadece DSİ'de 350 ile 400 arasında tesis açıyor, aziz milletimizin hizmetine sunuyoruz. Farkımız bu. "

Başbakan Erdoğan'a Sürpriz Hazırlığı

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a büyük bir sürpriz hazırladıklarına dikkati çekerek, "Başbakanımıza, '1000 Günde 1000 Gölet' kapsamında tam 334 göleti bitirdiğimizi bildireceğiz ve 'Toplu mu açacağız yoksa tek tek mi?' diye soracağız. Son 50 yılda DSİ'nin açtığı gölet sayısı 360'ı bulmuyor bile. Biz sadece bir yılda 334 tane açacağız. Ağaçlandırma konusunda da rekorlar kırıyoruz. 10 yılda 2 milyar 800 milyon adet fidan diktik. İnşallah bu sene 3 milyar fidanı aşacak. Belçika'ya yakın bir alana fidan dikildi. Bunlar destansı çalışmalar. Bunlar Türkiye'de takdir edilmiyor. Yabancılar takdir ediyor. Bizim niyetimiz hoş bir seda bırakmak. Bir çok alanda son 10 yılda bir çok hizmet yaptık. Bunları sayacak değilim ama önemli olan bir şey var. Türkiye'de iller susuzdu. 56 il susuzdu. Başbakanımızın talimatı ile bu illere su verdik" şeklinde konuştu.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de burada yaptığı konuşmada, hükümetlerinin Türkiye'nin her iline olduğu gibi Karabük'e de çok önem verdiğini belirtti. Bakan Eroğlu'nun yılda 3-4 defa illerine gelerek çalışmaları incelediğine işaret eden Şahin, "İlimizde orman alanı çok fazla. Bu alanlardan ağır tonajlı kamyonlar tomruk taşıyor. Bu kamyonlar orman yollarını sürekli bozuyor. Yapılıyor yine bozuluyor. Bu süreci düzeltecek kolaylaştıracak bir projeyi hayata geçirerek cüzüme kavuşturmak önemli. Ben ilimize yatırım için bir şey yapan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Törene Prof. Dr. Eroğlu ve Şahin’in yanı sıra Vali İzzettin Küçük, Milletvekili Osman Kahveci, Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, DSİ Genel Müdür Vekili Ömer Özdemir, yetkililer ve vatandaşlar da iştirak etti.

 

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Eroğlu, diğer ilgililerle öğrencileri kürsüye çağırarak tesislerin temel atma ve açılışını gerçekleştirdi.

 

Daha sonra öğrencilerle okulun bahçesine fidan diken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, öğrencilere fidan dağıttı.

28.09.2013