Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bartın Irmağı'nda İncelemelerde Bulundu...

28.9.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bartın Irmağı'nda incelemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Eroğlu, ırmağın çok kirli olduğunu ve şehirde atık su ile katı atık bertaraf tesisinin olmadığını söyledi.

 

Bartın'da atık su ve katı atık bertaraf tesisinin olmamasına üzüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

 

"Bunlar belediyelerin görevidir. Bir şehrin atık sularını toplayıp kalıcı ortama vermek ve çöpleri toplayıp bertaraf etmek kanunen belediyelerin en önemli vazifesidir. Maalesef pek çok yerde belediyeler bunu yapamıyor ve biz de üzülüyoruz. Sadece burada değil Trakya'da ki belediyelerde de bu sorun var. Bizim görevimiz olmamasına rağmen bu soruna el attık. Netice itibariyle de bunu yapacağız. Bartın Irmağı'nın projesini de yapıyoruz. Çok büyük maliyeti var ama olsun. Burayı turizme açmak açısından çok önemli güzel bir proje hazırlayacağız. 1998'de kentte sel felaketi yaşandığında Başbakanımız o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı. Biz de İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) olarak bütün ekiplerimizi buraya gönderdik. Ekiplerimiz burada uzun süre çalışarak sıkıntıyı gidermişti."

Sel felaketinin yaşandığında Bartın Irmağı'nın boğaz mevkisinde büyük bir tehlikenin olduğunu anımsatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"O zaman kaya kayması süz konusu oldu. O kaya kaysaydı şehir sular altında kalacaktı. Biz de bir akşam geldik ve gereken çalışmayı yaptık. Şu anda Bartın Irmağı ile ilgili güzel bir proje yapılmış. Ayrıca burada her zaman taşkın riski var. Bunun için gerek sel kapanı, gerek Kozcağız Barajı, gerekse Kirazlıköprü Barajları taşkınları önleyecek. Bunlar önemli tesislerdir. Üçünün de yapım talimatını verdim. Bu veya önümüzdeki yıl, barajlar için seferberlik yılları olacak. Daha sonra bu dereyi çok güzel ıslah edeceğiz. Gelişimizin de bir maksadı budur. Çok yüksek bir maliyet ama burası Bartın için bir değer. Burası ülkemizin en güzel turizm alanlarından biri olur diye düşünüyorum. Şehir burasıyla hayat bulur."

Tekne gezisine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Veysel Eroğlu ile birlikte Bartın Valisi Ali Çınar, Milletvekili Yılmaz Tunç ve protokol üyeleri katıldı.

28.09.2013