Bilecik'e 12 Tesis Birden...

10.10.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bilecik Cumhuriyet Meydanı'ndaki toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Osmanlı İmparatorluğu'nun Bilecik'te kurulduğunu ve buranın ayrı bir yerinin olduğunu ifade ederek, "Buraya ne kadar hizmet edersek azdır düşüncesiyle diyoruz ki Şeyh Edebali'nin söylediği gibi 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' Biz bu şekilde hareket ediyoruz." diye konuştu.

Bilecik'e eli boş gelmediklerini 4 tesisin açılışını ve 8 tesisin temelini atacaklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu şunları söyledi:

 

"Toplam maliyeti 13 milyon lira olan 12 tesisi ilimize kazandırmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bir diğer husus da buraya toplam 20 milyon liralık tam 20 tane müjde ile geldik. Burada sulanmadık toprak bırakmayacağız. Gülpazarı'ndaki kardeşlerimize de söz verdik. Yıllardan beri Akçay Barajı yapılacak denilmiş ama kimse el atmamış. Ama size şu müjdeyi veriyorum: Bu baraj 55 metre yükseklikte inşa edilecek muhteşem bir proje. Planlaması yapıldı, projesine başlıyoruz. Projesi biter bitmez paramız hazır ihalesini yapacağız. Ayrıca burası ormanlar açısından zengin bir yer. Ama geçmişte orman kanunu işliyordu. Adeta ormancılarla orman köylüleri hasım gibiydi. Ama şu anda tamamen durumu değiştirdik. Diyoruz ki Orman Teşkilatıyla köylülerimiz hasım değil hısım olacak. Bu anlayışla hareket ediyoruz."

"Vatandaşlarımızın Ormanlardan İstifade Etmesi Şart"

 

Ormanlardan vatandaşların da istifade etmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, Bilecik'te bozuk orman alanlarının ağaçlandırılması ve vatandaşlara gelir getirici badem, ceviz seferberliği başlattıklarını kaydetti.

 

3 yıl bakımının ve masrafının Orman Teşkilatının üstleneceğini, gelirinin de vatandaşın olacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Adalet çok önemli… Kura çekilecek herkesin ne çıkarsa bahtına o alan artık geliri ona ait olacak. Bunu ilk defa uyguluyoruz hayırlı olmasını gönülden temenni ediyorum. Bir müjdem daha var: Bilecik'e çok büyük yatırımlar yaptık. Ama bunlar yeter mi? Yetmez bana göre. Şimdi 12 tane daha baraj, gölet ve sulama tesisi tespit ettik. Bunlara başladık. İnşallah çok kısa zamanda Bilecik'imize 12 adet daha gölet inşa edeceğiz, sulama tesisi inşa edeceğiz. Sulamalar da tamamen modern sulama olacak. İnşallah bereket fışkıracak. Bunun için buradayız."

"Büyük Hedefi Olmayan Milletler Tarih Sayfasından Silinir"

 

İnsan hafızasını çabuk unuttuğunu onun için de bazı hususları hatırlatmakta fayda olacağını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu şunları belirtti:

 

"Bu yüzden bakın geçmişte gerçekten çok büyük sıkıntılar çekildi. Son 10 yılda Türkiye'de muhteşem bir dönüşüm oldu. Bunu herkes kabul ediyor. Paramız itibarlı hale geldi. Enflasyon canavarı diye bir şey artık kalmadı. Borçlarımızı ödedik. Artık Türkiye'nin ekonomisi çok daha güçlü. 26'ncı sıradan 16'ncı sıraya yükselttik Türkiye'yi. Bu yeterli mi, değil... Başbakanımız 2023, 2053 ve 2071 yılları için büyük hedefler ortaya koydu. Büyük hedefi olmayan milletler tarih sayfasından silinir. Osmanlı işte burada kuruldu. Büyük hedefleri vardı, asırlar boyunca dünyaya hükmetti. Dolayısıyla bizim de büyük hedeflerimiz var."

"Türkiye Büyüyor"

 

Türkiye'nin dört dörtlük büyüdüğünü ve daha da büyüyeceğini belirten Prof Dr. Eroğlu, bir taraftan borçları ödediklerini bir taraftan da yatırımların yapıldığını dile getirdi.

 

Su meselesini günübirlik değil, 2040 - 2050 yıllarına kadar çözdüklerini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Sadece DSİ değil aynı zamanda Orman Teşkilatımız da çok çalışıyor. Şu ana kadar gelmiş geçmiş hükümetler içinde en çok ağaçlandırma yapan hükümet bizim hükümetimizdir. Son 11 yılda 3 milyar adet fidanı geçti. Neden? Çünkü biz gerçekten ülkeyi yemyeşil bırakmak istiyoruz. Gelecek nesiİlere daha güzel bir Türkiye daha müreffeh bir Türkiye gerçekten daha güçlü bir Türkiye bırakmak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede inşallah çok daha güzel olarak ağaçlandıracağız, seferberlik devam ediyor. Birinci seferberlik bitti ama şimdi 3 tane büyük seferberlik başlattık. Erozyon kontrolü, taşkınlar için ağaçlandırma çalışmaları, yamaçlarda dağlarda, ayrıca bütün göletlerin etrafını ağaçlandıracağız. Yeşil Kuşak adıyla bir ağaçlandırma seferberliği."

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra diğer protokol üyeleriyle, Bakanlığına ait yatırımların toplu açılış ve temel atma merasimini gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Eroğlu ardından Vali Akpınar ve Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir ile bozuk orman alanlarının ağaçlandırması amacıyla başlatılan badem ve ceviz dikimlerinin yapılacağı parsellerin kura çekimini gerçekleştirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bilecik programı çerçevesinde DSİ 33. Şube Müdürlüğünün açılışını da yaptı.

10.10.2013