Dünya Pazarlarının Aranan Mantar Türü İçin Türkiye’de Ormanlar Kurulacak

17.10.13

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, dünya gıda ve kozmetik pazarlarında 2 bin avroya kadar alıcı bulan trüf mantarının ülke ekonomisine kazandırılması için “Trüf Ormanı Eylem Planı (2014-2018)”  hazırladı.

Toprak altında yetiştiği için ülkemizde pek fazla tanınmayan trüf mantarını ülke ekonomisine kazandırmak için Orman Genel Müdürlüğü’nün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile beraber yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 2014 ile 2018 yılları arasında uygulanacak Trüf Ormanı Eylem Planı hazırlandı.

Gen Maksatlı Bahçelerden Tohum Elde Edilecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tabii trüf alanlarının tespit edilerek“Tabii Trüf Ormanı”na dönüştürüleceğini, müsait orman içi sahalarda da “Suni Trüf Ormanları” tesis edileceğini belirtti.

Bu kapsamda 16 ilde uygulanacak eylem planı ile 238 hektar alanda yapay trüf ormanı oluşturulacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Eylem planı çerçevesinde 17 gen maksatlı bahçe oluşturulacak. Bu gen maksatlı bahçelerden tohumlar elde edilerek bu mantar çeşidinin daha yaygın hale getirilmesi sağlanacak. Diğer yandan 2 milyon 416 bin lira yatırım bedeline sahip eylem planı çerçevesinde, 3 bin 480 kişiye trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda eğitim verilecek” diye konuştu.

Eylem planının hayata geçirilmesi ile Türkiye’de tabii olarak yetişen trüf türlerinin tespit edilerek coğrafik dağılımı ve haritalamasının yapılacağını da belirten  Prof. Dr. Eroğlu,  “Gönüllülere trüf toplayıcılığı kursu verilerek trüf mantarlarının rastgele toplanmasının önüne geçilerek bu biyolojik zenginliğin daha iyi korunması sağlanacak” dedi.

Kırsal Kesime Yeni İstihdam İmkanı

Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi ile Odun Dışı Orman Ürünü olarak tabii trüf türlerinin toplanması, trüf pazarının oluşması, teşviki, özel ağaçlandırmanın artması ile kırsal kesime yeni istihdam alanı sağlanacak ve yeni gelir kapıları oluşturulacak.

Ülkemizin önemli biyolojik zenginliğinden biri olan trüf türlerinin toplanması sırasında oluşacak hatalar azaltılarak tabii dengenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması sağlanacak.

Trüf İhtiyacı İç Kaynaklardan Sağlanacak

Diğer yandan bu eylem planıyla Türkiye’de tabii olarak yetişen trüf mantarlarının tanıtılarak, ülkemiz mutfak kültürüne girmesi sağlanacak. Yurt dışından ithal edilen bu mantar çeşidinin iç kaynaklardan temin edilmesi ile ülke ekonomisine fayda sağlanacak. Ayrıca bu eylem planıyla ekoturizme de katkı sağlanacak.

Bazı Türleri 2 Bin Avroya Alıcı Buluyor

Ülkemizin yer altı hazinelerinden olan trüf mantarı,  kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri mutfak kültürlerinde ayrıcalıklı yer tutuyor.  Ayrıca parfümeri sanayinde tercih ediliyor. Dünyada tabii orman alanlarından toplanan trüf miktarı her geçen gün azalmasına karşılık talebin her geçen gün artmasından dolayı fiyatlar da oldukça yükseliyor.

Toprak altında yetişen ve ülkemizde pek fazla tanınmayan, başta Avrupa ve Amerika olmak üzere bütün dünyada gıdadan kozmetiğe kadar geniş bir ürün yelpazesinde değerlendirilen trüf mantarının kilosu, Avrupa’da 2 bin Avroya kadar alıcı buluyor.

17.10.2013