Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Afyonkarahisar’ın İlçe ve Beldelerinde Vatandaşlarla Bayramlaştı

18.10.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, memleketi Afyonkarahisar'ın merkez Nuribey beldesinde vatandaşlarla bayramlaştı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, bayramların birlik, beraberlik, kardeşliğin pekiştiği, dargınlıkların giderildiği, güzel günler olduğunu söyledi. Bayramların sevgi, kucaklaşma ve kardeşliğin daha da pekişmesi, dostlukların pekişmesi manasında çok büyük bir önemi olduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bayram demek teslimiyet demek, yardımlaşma, fakir fukarayı hatırlamak demek. Bu bizim milletimizin fıtratında var. Bizim anlayışımızda komşusu açken tok yatan asla kabul edilemez. Bu bayramlar da buna vesile oluyor. Başka ülkelerde bu yok. Komşuyu düşünmek diye bir şey yok. Ben yurt dışında çok kaldım. Yan tarafta komşusu ölse haberi bile olmaz. Ama köpek sabahleyin bağırdığı zaman sabahın küründe kalkar köpeğini mutlaka gezdirir. Onlarda öyle bir anlayış var. Ama bizde insan sevgisi, kardeşlik ve akraba bağları çok daha kuvvetli. İnşallah bu bayramlar da birlik, beraberlik, kardeşliğimizin daha da pekişmesine vesile olur. Türkiye'den bütün İslam alemi çok şey bekliyor. Bakın Suriye'de olanları görüyorsunuz. Bir zalim, Suriye'yi ne hale getirdi. İnsanları birbirine düşürdü. Her gün maalesef binlerce kişinin kanı dökülüyor. Ayrıca Mısır'da olanlar ortada. Darbe neticesinde oradaki zulüm de ortada. Arakan'dak Müslümanlar'a yapılan eziyet. Filistin'de Müslümanlar'a su bile verilmek istenmiyor. Böyle bir durum var. Türkiye yıldızı parlayan bir ülke bundan gurur duyuyoruz. Bunu size borçluyuz. Bu millet asil bir millet. Ecdadımıza layık olmak için çalışacağız. Bunun için çalışmamız lazım. Birbirimizi sevmemiz lazım. Bütün İslam aleminin, Türkiye'nin buna ihtiyacı var”

"Usulsüz Kurban Kesimi Yapanlara Gereken Cezalar Verilecek"

Bayramda yaşanan usulsüz kurban kesimi manzaraları için, vatandaşları daha önce ikaz ettiklerini, birkaç hadise dışında vatandaşların genel olarak kaidelere uyduklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ancak bir yerde 8. katta kurban kesimi oldu, birkaç yerde de sokakta kesim oldu. Ama neticede vatandaşlarımızın yüzde 99'u koyduğumuz usul ve esaslara uydu. Hayvanlara eziyet etmeme noktasında titizlik gösterdi. Kurbanını kesim yerlerinde kesti. O bakımdan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Ama tüm bunlara rağmen hayvanlara eziyet eden, izin verilmeyen yerde, 8. katta kurban kesenlere gerekli işlem yapılacak. Eskiye göre usulsüz kesimlerde çok büyük azalma var. Milletimize teşekkür ediyorum sağolsunlar."

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra, Salar ve Sülün beldelerinde vatandaşlarla bayramlaştı, ardından ise Hocalar ilçesindeki kültür merkezinde vatndaşlarla biraraya geldi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, Hocalarlılara teşekkür ederek, ilçede olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hocalar'a güzel hizmetlerin yapıldığını daha fazla hizmetin gelmesi için gayret edeceğini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilçe için yapılan çalışmalarla ilgili kitap hazırladıklarını anlattı. Afyonkarahisar'a çok büyük hizmetler yapıldığını anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Özellikle Başbakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Afyonkarahisar için ne istemişsek Başbakanımız ödenekleri verdi. Sizlere de selamı var. Türkiye çok güzel gidiyor. Dünyada büyüme oranları durmuşken Türkiye'de dört dörtlük bir büyüme var. Pasaportumuza paramıza itibar geldi, bütün dünyada başı dik bir Türkiye var" diye konuştu.

Türkiye'nin mazlumların ve mağdurların yanında olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye o kadar büyüdü ki geçmişte alan eldi, şimdi veren el. Veren el alan elden üstündür. Afrika'da aç susuz insanlar var. Onlara ilk defa biz el uzattık. Bütün Avrupa ve Amerika, Afrika'yı sömürmüş. Ama biz oralara sadece yardım için gidiyoruz. İnsanlık adına gidiyoruz. Bir insanın aç ve susuz kalması ne demek düşünebiliyor musunuz? Bu kardeşinizin orada da hissesi var. Afrika'daki bir milyon 300 bin kişiye su götürdük. Biz dini nedir ırkı nedir diye bakmıyoruz, insan olarak bakıyoruz. Sırf geçen sene Türkiye, 2.5 milyar dolarlık fakir fukara garip guraba insanlara el uzattı. Dünyada gerçekten en çok yardım eli uzatarak bu konudaki oranını artıran bir numara ülke Türkiye. Allah'a şükürler olsun. O insanların duasıyla Türkiye daha çok büyüyecek."

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmasının ardından vatandaşlarla bayramlaştı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra ise Kızılören ilçesinde ve Erkmen beldesinde vatandaşlarla bayramlaştı.

17.10.2013