Dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin En Yüksek Barajında Derivasyon Tünelinde Üst Yarı Kazıları Tamamlandı

19.10.13

Tamamlandığında kendi sınıfında temelden 270 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 3.yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES inşaatında derivasyon tüneli üst yarı kazıları tamamlandı.

Artvin ilinin 90 km güney batısında, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES enerji maksatlı olup, toplam depolama hacmi 2,2 milyar metreküp olarak inşaa ediliyor.

Barajın toplam uzunluğu 892,59 metre olan derivasyon tüneli inşaatına giriş yapısı kazıları devam ederken 517,67 metresinden girilen enjeksiyon galeri ile memba ve mansap yönünde çift taraflı kazı ve destekleme çalışmaları yapılarak üst yarı kazıları tamamlandı. Derivasyon tüneli alt yarı kazıları ile çıkış yapısı kazıları ise devam ediyor. 2 adet tünelin bulunduğu ve toplam uzunluğu 2 km olan Sol Sahil Kret Ulaşım yolunda T1 Tüneli 310 metre, T2 Tüneli 640 metre olup, her iki tünelde de üst yarı kazıları devam ediyor.

5 Yılda Kendisini Amorti Edecek

540 MW kurulu gücündeki hidroelektrik santralin devreye girmesiyle yılda 1 milyar 827 milyon kilowatt.saat elektrik üretimi gerçekleştirilecek barajın milli ekonomiye yılda 330 milyon TL katkısı olacak. 5 senede kendini amorti edecek olan barajın maliyeti ise yaklaşık 2 milyar TL olarak hesaplanıyor.

Yusufeli Barajı ve HES’in temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Artvin'in Yusufeli İlçesi'nden Grup Toplantı Salonu'na yapılan canlı bağlantıyla 26 Şubat 2013 tarihinde atılmıştı. Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise üçüncü yüksek barajı olma özelliğini taşıyan Yusufeli Barajı’nın bitiş tarihi ise yine temel atma sırasında 28 Mayıs 2018 olarak belirlendi.

Baraj 2018 Yılında Tamamlanacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise bugüne kadar Çoruh Nehri üzerine 3 gerdanlık taktıklarını ifade ederek, 2005'te Muratlı Barajı'nı, 2007'de Borçka Barajını, 2012'de Deriner Barajı’nı hizmete açtıklarını söyledi.  Prof. Dr. Veysel Eroğlu bu 3 barajın da ülkenin elektrik üretimine önemli katkı sağladığını kaydetti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çoruh Nehri üzerinde inşaa edilecek 270 metre yüksekliğindeki Yusufeli Barajı’nın Türkiye'nin en yüksek barajı olduğunu söyleyerek “Barajın bitiş tarihini 2019 yılı yerine, 2018 yılına çektik ve kısa zamanda tamamlayacağız" dedi.

“Yeni Yusufeli En Güzel Şekilde İnşaa Edilecek”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, barajın yılda yaklaşık 2 milyar kilowatt.saat elektrik üreteceğini söyleyerek, Yusufeli İlçesi'nin baraj altında kalacak olması sebebiyle yeni ilçeyi en güzel şekilde inşa edeceklerini, hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini kaydetti.

19.10.2013