Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu Afyonkarahisar Programını Tamamladı...

20.10.13

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar programının son gününde, önce merkeze bağlı Gebeceler ve Seydiler beldelerini ziyaret etti, daha sonra ise Bayat ilçesinde Bayat Belediyesi toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

Gebeceler beldesinde vatandaşlarla bayramlaştıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu bir gazetecinin ODTÜ'deki yol yapım çalışmalarıyla ilgili sorusu üzerine "ODTÜ'de gereken yapıldı. Ankara'da yollar yapılmazsa ODTÜ'ye ulaşmak bile mümkün olmaz. Neticede Eskişehir yolu trafik açısından çok yoğunlaştı. Orada kesilen ağaçların 5 - 10 katını dikeriz, merak etmesinler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü anlaştı." diye konuştu.

Ormanlık Alanda Artış

Prof. Dr. Eroğlu, dünyada azalan orman varlığının Türkiye'de arttığına dikkati çekti.

Türkiye'nin ağaçlandırmada örnek ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

"Son 10 yılda, ormanlık alanımız 9 milyon dekar arttı. Odun servetimiz ise 10 yıl önce 1.2 milyar metreküpken, şimdi geçen yıl sonunda 1.5 milyar metreküpe yükseldi. Türkiye'yi ağaçlandırmada görüyorsunuz. Afyonkarahisar'ın dağlarına bakın, yeşillendiğini herkes görecek. Son 10 yılda Afyonkarahisar'da muazzam bir ağaçlandırma seferberliği başlattık. Ormanlık alan yüzde 12'den yüzde 23'e çıktı. Neredeyse yüzde 100 arttı. Dünyada 'ağaçlandırma' denilince akla Türkiye geliyor. Fidan üretimi geçmiş dönemlere göre 7 misli arttı. Ağaçlandırmada bizimle hiç kimse yarışamaz. Merak edilmesin, biz her tarafı ağaçlandırıyoruz."

Bayramlaşmanın ardından Prof. Dr. Eroğlu, 2008'de Şırnak'ta çıkan çatışmada şehit olan Onbaşı Yakup Suna'nın babası Ömer Suna ile bir süre görüştü.

Gebeceler’den sonra Seydiler beldesine geçen Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada da vatandaşlarla bayramlaştı. 

Daha sonra Bayat Belediyesi toplu açılış ve temel atma törenine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Kurban Bayramının ikinci gününden bu yana Afyonkarahisarlılarla bayramlaştığını dile getirdi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bayram ziyaretleri süresinde yanında bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Bakanlığa bağlı bölge ve şube müdürleri ile emniyet ve jandarma yetkililerine teşekkür etti.

Ramazan Bayramı’nda ziyaret edemediği belde ve ilçelere Kurban Bayramı’nda gittiği için mutlu olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şehre her gelişinde heybesi dolu olarak geldiğini, Afyonkarahisarlılara müjdeler verdiğini belirtti.

İktidarları döneminde Türkiye'de önemli hizmetlerin hayata geçtiğine dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, yatırımların aratarak devam edeceğini kaydetti.

Son 10 yılda 18 milyon dekar alanı sulamaya açtıklarını Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yakın bir gelecekte de Türkiye'nin, gıda sektöründe dünyada çok önemli bir yere sahip olacağını söyledi.

Ziraatın önemine işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bu topraklar çok önemli, iyi işlendiği zaman, suyla sulandığı zaman verim artıyor. Dönüm başına 300 - 400 lira çiftçimizin cebine daha fazla para giriyor. Ayrıca şunu da ifade edeyim: Yakın bir gelecekte dünyadaki en önemli sektör gıda güvenliği ve arzı olacak. O bakımdan Türkiye'yi gıda üretilen ve gıda ihraç eden bir ülke haline getireceğiz. Bakın göreceksiniz, gıda çok daha önemli bir hale gelecek. Bu yüzden biz bütün Türkiye'nin topraklarını başta Afyonkarahisar olmak üzere sulayacağız, suluyoruz Allah'a şükür."

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmasının ardından ilçeye imam hatip lisesi yaptıran Ali Özakman ve oğlu Kadir Özakman'a teşekkür plaketi verdi.

İlçeye yeni yapılan emniyet amirliği binasını da gezen Prof. Dr. Eroğlu böylece 5 gün süren Afyonkarahisar programını tamamlamış oldu.

20.10.2013