Başbakan Erdoğan Van’da...

26.10.13

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van Beşyol Meydanı'nda düzenlenen törenle, aralarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tamamlanan 12 tesisin de bulunduğu kamu yatırımlarının toplu açılışını gerçekleştirdi.

Törene Erdoğan'ın yanı sıra Pakistan'ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayrakar, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bölge milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkedeki yeni süreci halkla birlikte inşa ettiklerini, birlikte çok daha güçlü hale geleceklerini belirten Başbakan Erdoğan "Bunun heyecanını, sevincini, coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Köyler, mezralar, dağlar, ilçeler, şehirler, esnafın dükkânı, çiftçinin tarlası, sokaklar, caddeler, en başta da evlerin, gönülleri yeniden şenleniyor. 30 yıldır hasreti çekilen huzur, barış, kardeşlik iklimini artık yürekleri ısıtıyor." diye konuştu.

 

Bunların sadece bir başlangıç olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bu, sürecin sadece bir aşamasıdır. Önümüzdeki dönemde ülkemiz daha da güç kazanacak, sorunlarımız çok daha hızlı şekilde çözüme kavuşacaktır. Dün sorun olanları, bugün çözüme kavuşturuyoruz, bugünün sorunlarını da tek tek çözüm yoluna koyacağız." dedi.

“Tüm Gücümüzle Van’ın Yardımına Koştuk”

Başbakan Erdoğan konuşmasında 2 yıl önce yaşanan Van depremine de dikkat çekti. Depremin ardından tüm güçleriyle Van’ın yardımına koştuklarını belirten Erdoğan, “23 Ekim 2011’de depremi haber aldığımız andan itibaren tüm gücümüzle Van’ın yardımına koştuk. Depremin olduğu gün bakanlarımız, milletvekillerimiz ve ilgili bürokratlarımızla gece Van’a geldik, incelemelerde bulunduk, sokak sokak dolaştık. Gece geç saatlere kadar inceledik ve talimatları verdik, arama kurtarma çalışmalarını hızlandırdık. Ankara’ya dönüşümüzün ardından her an gözümüz kulağımız Van’da oldu. Başbakan Yardımcım Beşir Atalay başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı, İçişleri Bakanı, Kalkınma Bakanı sürekli olarak burada adeta karargah kurdular ve bu karargahlarda yoğun bir çalışmayı tüm bürokrat arkadaşlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber yürüttüler. Yeni bir Van’ın nasıl inşa edileceği noktasında yoğun bir gayrete girdiler. Van’ı kendi kaderine terk etmedik, Van’ı asla yalnız bırakmadık." ifadelerini kullandı.

“2 Yılda 5 Milyar TL”

2 yılda Van Depremi için kullandıkları kaynağın miktarının 5 milyar TL olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Van tarihinde böyle bir yatırım görmedi. Fakat bununla asla yetinmeyeceğiz. Tüm yaraları sarana kadar, sorunları çözene kadar çalışmaya devam edeceğiz. Van’ı “Büyükşehir” yaptık. Kenti modern bir şehir şeklinde çok daha güzel inşa edeceğiz.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Van'da yapılan bir okula katkılarından dolayı Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile bazı eserlerin yapımında emeği olan bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle hayırseverlere plaket verdi.

26.10.2013