Türkiye'den Kırgızistan'a Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Desteği

13.6.14

Ulusal ve uluslararası projelerle çölleşme ve erozyonla mücadeleye devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orta Asya ve Kafkaslar'daki Dağlık Havzaların Sürdürülebilir Yönetimi İçin Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında, Kırgızistan'ın Karabalta İli Telman Köyü, Çolak Kayındı Havzası için proje hazırladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bir ilke daha imza atılarak, Orta Asya ve Kafkaslar'daki Dağlık Havzaların Sürdürülebilir Yönetimi İçin Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında yurt dışında ilk kez katılımcı yaklaşımla başladığı entegre havza projesini tamamladı.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğünce hazırlanan Çolak Kayındı Mikro Havza Planı kapsamında havzanın bin 690 dekarında mera ıslahı çalışmaları yapılacak. Havzanın bin 720 dekarlık alanında ise ağaçlandırma ve toprak muhafaza, oyuntu tahkimi, içme ve sulama su şebekesinin onarılması, örnek meyve bahçelerinin kurulması, hızlı gelişen türler ile ağaçlandırma, okul bahçesi, mezarlık, yol kenarı ağaçlandırmaları yapılacak. Ayrıca bu alanda arıcılık ve kapasite geliştirme hedefli eğitim faaliyetleri düzenlenecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca bölgeye gönderilen proje ekibi ilk olarak proje kapsamında gerçekleştirilecek planlama çalışmaları ve demonstratif uygulamalar hakkında bilgi vermek, görüş ve önerileri almak amacıyla proje ortakları ile toplantılar gerçekleştirdi.

Görüşmelerden sonra havzada çalışmalara başlayan proje ekibi, iki ayrı grup halinde çalışmalarını sürdürdü. Teknik grup havzanın tabi kaynaklarını değerlendirmek üzere havzada gerekli incelemelerde bulunurken, köy grubu çalışmalardan doğrudan veya dolaylı yollarla etkilenecek halkın taleplerini ve uyarılarını dikkate alarak projeyi sahiplenmelerini sağladı. Teknik grup ve köy grubu elde etmiş oldukları bilgileri değerlendirerek faaliyetler planlandı ve planlanan bu faaliyetler ilgili kurum temsilcileri ve yöre halkı ile paylaşıldı.

Proje ekibince 22 Mayıs itibarıyla tamamlanan "Çolak Kayındı Mikro-Havza Projesi", TIKA ve FAO'nun desteği ile 2014-2015 yılları içerisinde uygulanacak. Proje uygulamalarında elde edilecek sonuçlar dikkate alınarak, proje başta Kırgızistan ve Tacikistan olmak üzere diğer Orta Asya ülkelerine yaygınlaştırılacak.

13.06.2014