Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’de…

14.6.14

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Artvin'de düzenlenen toplu açılış törenine katılarak vatandaşlara hitap etti.

Sayın Erdoğan, Artvin Valiliği önünde düzenlenen toplu açılış töreninde, eğitimden sağlığa, spordan altyapıya kadar pek çok alanda Artvin'e kazandırılan 159 milyon liralık 33 eser ve yatırımın açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayrıca şu anda devam eden veya başlayacak hidroelektrik santrallerin tutarının 60 milyar dolar olduğunu da belirtti.

Bir başka ifadeyle, devletin kasasından çıkacak 60 milyar doları özel sektöre yönlendirerek bu parayla diğer alanlardaki hizmetleri gerçekleştirme imkanı elde ettiklerini belirten Sayın Erdoğan, "Bundan daha güzel ne olabilir? Bu milli bütçeden çıkacaktı, bunu özel sektör diyor ki 'Ben yaparım.' Bu yatırımlar için devletin parasından 5 kuruş çıkmadığı gibi katkı payı olarak, vergi olarak ciddi bir meblağı da ilaveten devlete kazandırıyoruz. Arkun Barajı'nda olduğu gibi. Oradan bize yılda 40 trilyon bir giriş olacak" bilgisini verdi.

Bugün açılışını yaptıkları Arkun Barajı ve hidroelektrik santralinin, yılda 842 milyon kilovatsaat enerji üreteceğini bildiren Sayın Erdoğan, barajın devlete yılda ödeyeceği katkı payı 42 milyon, yani eski rakamla 42 trilyon" diye konuştu. Sayın Erdoğan, bu barajın ülkeye kazandırılmasında, inşasında emeği geçen herkesi, her kurumu kutladığını belirtti.

“Artvin’e 11 Katrilyon”

Artvin'e yaptıkları hizmetlerin sadece bunlardan ibaret olmadığına işaret eden Sayın Erdoğan, "Geçtiğimiz 12 yılda Artvin'e ne kadar hizmet yaptık biliyor musunuz? Ne kadar? 11 katrilyon" dedi.

Artvin'de inşası devam eden çok büyük yatırımları, çok büyük projeleri bulunduğunu dile getiren Erdoğan, Hopa ile Borçka arasında inşa ettikleri Cankurtaran Tüneli'ni gelecek yıl açacaklarını ifade etti. Tünelin, bağlantı yollarıyla birlikte uzunluğunun 7 bin 288 metre olduğunu anlatan Erdoğan, bu tünel projesinin Karadeniz'i Erzurum üzerinden İran'a bağladığını, böylece Artvin'in ülkenin en önemli ticaret güzergahlarından biri haline geleceğini bildirdi.

Bu bölgede yapacakları, Rize'nin, Artvin'in, hatta Batum'un yararlanacağı havalimanıyla ilgili altyapı çalışmalarının da devam ettiğini anlatan Sayın Erdoğan, Artvin-Rize havalimanının da proje çalışmalarının devam ettiğini, kısa zamanda inşaatını, ihalesini yaparak başlatacaklarını söyledi.

Artvin'in iki havalimanından istifade edeceğini dile getiren Sayın Erdoğan, "Hem Batum hem de kendi havalimanı. Yani artık buradan Trabzon'a gitmeyecek. Rize hem Trabzon'dan istifade edecek hem de bu havalimanından. Yani alternatifleri çoğaltıyoruz. " diye konuştu.

“Sıkıntıları Çözmek İçin Bir Bir Adımlar Atıyoruz”

Bugün Yusufeli Barajı'nın bağlantı yollarının açılışı yaptıklarını belirten Sayın Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnşaat hızlandı. Deriner, Muratlı ve Borçka barajları sadece Artvinimizin değil ülkemizin gurur kaynağı dev eserler. Bu barajlardan dolayı ulaşımda yaşanan sıkıntıları çözmek için bir çok adımlar atıyoruz. Asma köprülerin projeleri yapılıyor, inşallah en kısa zamanda tamamlanıp onlar da hizmete alınacak. 2007 yılında kurduğumuz Artvin Çoruh Üniversitesi her geçen yıl daha da büyüyor daha da gelişiyor. Bugün açılışını yaptığımız tesislerle üniversitemizin önemli eksikliklerini gidermiş olduk. Amacımız Çoruh Üniversitesinin bölgesinin ve ülkemizin seçkin yüksek öğretim kurumları arasında üst sıralarda yerini almasıdır."

Sadece ülkenin değil dünyanın en muhteşem tabiat güzelliklerine sahip Artvin'i turizm alanında da hak ettiği seviyeye taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Sayın Erdoğan, Atabarı turizm bölgesinde yaptıkları yatırımlarla, şehir genelinde inşa ettikleri spor tesisleriyle bu konuda önemli mesafe aldıklarına inandığını kaydetti. Erdoğan, "İnşallah bu alanda yapacağımız yatırımlarla Artvin'i ülkemizin en önemli turizm markalarından biri haline getireceğiz" ifadesini kullandı.

Sayın Erdoğan'ın konuşmasının ardından toplu açılış törenine geçildi. Yapımı tamamlanan Arkun Barajı ve Hidroelektirik Santrali'nin açılışının yapılacağı alana canlı bağlantı kurulan törende, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yanında bulunduğu baraj ve santral hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Eroğlu, "Bu baraj çok muhteşem oldu. Artun Barajı, 140 metre yüksekliğinde, yaklaşık 280 milyon metreküp suyu biriktirecek hacmi var. Erzurum'un bütün köyleriyle tamamının, merkez, sanayi ve her şeyi ile tek baraj, bütün enerji ihtiyacını karşılıyor. Bunun ne kadar büyük enerji üretimi olduğunu siz tasavvur edin. Türkiye, enerji ihtiyacının büyük kısmını doğalgaz, petrol veya kömür olarak ithal ediyor. Dolayısıyla bunlar, Türkiye'nin çevreci öz kaynağı, istihdam sağlıyor. Ekonomik kalkınma için bu hidroelektrik santrallerinin çok büyük önemi var. Erozyon kontrolü, balıkçılık, su sporları, turizm açından önemi var."dedi.

Açılışı gerçekleştirilen santral ve barajın 1 milyar liraya mal olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, yatırımları sebebiyle Sabancı Grubu'na teşekkür etti. Barajın hem Artvin'i hem Erzurum'u kucakladığına işaret eden Erdoğan, "İşte birliğimizin nişanesi bu, kardeşliğimizin nişanesi bu" dedi.

 

14.06.2014