Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Artvin’de…

14.6.14

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın programı kapsamında kente gelen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Kemal Cirit'i ziyaret etti.

Prof. Dr. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, bakanlığının kentteki yatırımlarına değinerek, "Sayın Başbakanımız da bugün ifade etti. Daha önce Çoruh'ta hiç baraj yoktu. Biz Gürcistan'a sınır olan Muratlı'da bir baraj ve hidroelektrik santralini tamamladık. Daha sonra Borçka Barajı'nı bitirdik. En büyük barajlardan biri Deriner'i tamamladık" ifadesini kullandı.

İspir ile Yusufeli arasındaki Artun Barajı'nın açılışının Başbakan Erdoğan'ın katıldığı toplu açılış töreniyle yapıldığını anımsatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bu baraj çok muhteşem oldu. Artun Barajı, 140 metre yüksekliğinde, yaklaşık 280 milyon metreküp suyu biriktirecek hacmi var. Erzurum'un bütün köyleriyle tamamının, merkez, sanayi ve her şeyi ile tek baraj, bütün enerji ihtiyacını karşılıyor. Bunun ne kadar büyük enerji üretimi olduğunu siz tasavvur edin. Türkiye, enerji ihtiyacının büyük kısmını doğalgaz, petrol veya kömür olarak ithal ediyor. Dolayısıyla bunlar, Türkiye'nin çevreci öz kaynağı, istihdam sağlıyor. Ekonomik kalkınma için bu hidroelektrik santrallerinin çok büyük önemi var. Erozyon kontrolü, balıkçılık, su sporları, turizm açından önemi var."

Tesisin Maliyeti 1 Milyar

Tesisin maliyetinin 1 milyar lira olduğunu aktaran Prof. Dr. Eroğlu, özel sektör tarafından yapıldığını dile getirdi.

"Bunlarla ilgili en fazla 49 yıla kadar yapsın, işletsin, enerjisini serbest piyasaya satsın, sonra da hükümete devretsin şeklinde yönetmenlik yapmıştık" diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

"Çok fazla firma müracaat ettiği zaman kilovat saat başına devlete en fazla katkıyı kim verecekse ihaleyi ona veriyoruz. Burada da kilovat saat başına devlete 3,09 kuruş para veriyor. Tamamen kemiksiz destek. Bu barajdan dolayı yılda 42 milyon lira para alacağız devlete. Hem bedava yaptırıyoruz hem de üstüne para alıyoruz. Bu HES'ler olmasaydı dışarıdan 15 milyar dolarlık doğalgaz alacaktık. Bu 15 milyar dolar, ülkenin cebinde kaldığı için bu tüneller, yollar, havaalanları, okullar yapılıyor, üniversiteler kuruluyor. Bu parayı burada harcıyoruz."

Orman Köylüsüne Destek

Prof. Dr. Eroğlu, orman teşkilatına talimat verdiklerini ifade ederek, yeniden yerleşime tabi tutulan alanlardaki vatandaşları için ormanlık alanlardan gelir getirici birtakım türler dikeceklerini belirtti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 3 yıllık bakımı ve bütün masrafların bakanlığa ait olacağını vurgulayarak, "Geliri 49 yıl, hatta daha da uzatırız, vatandaşa ait olacak. Bu şekilde bir program hazırladık. Çalışmalar başladı. Ormanlık alandaki vatandaşlara Orköy desteklerimiz var. Biz burayı özellikle bütün dünyaya organik bal ihraç eden merkez haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Ziyarette, Prof. Dr. Eroğlu, Cirit'e kendisinin kaleme aldığı "Çoruh'un Mavi Gerdanlıkları" kitabını hediye etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Belediye Başkan Mehmet Kocatepe'yi ziyaret etti.

Kocatepe'nin gerçekten çalışkan ve başarılı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, "Bakanlık olarak kendisine her türlü desteği vermeye hazırız. Artvin'de içme suyu sorunu gerçekten had safhada. Bununla ilgili çalışmalara hemen başladık. Sayın başkanımız bizlerden su meselesinin çözümü noktasında yardım istedi. Kısa sürede içme suyu arıtma tesisi inşa edeceğiz. Artvinliler artık memba suyu gibi su içebilecek" değerlendirmesinde bulundu.

“Çoruh Parkı'nın Altyapı Çalışmaları Bitti”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Artvin'deki bütün dere ıslah çalışmalarını tamamlayacaklarını kaydederek, "Bu konudaki ödenekleri arttıracağız. Başkanımızın bizden talebi Çoruh Parkı'nın altyapı çalışmaları bitti. Üstyapısının bir an önce yapılması için asma tahta köprüler inşa edeceğiz. Çoruh Parkı'nı tamamladığımızda burayı belediyeye devredeceğiz" görüşünü paylaştı.

Artvin'de atık su arıtma tesisi bulunmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, "Bu iş bizlerin vazifesi değil ama Artvin'e en azından modern arıtma tesisi yapacağız. Proje ile kentin atık suları da arıtılmış olacak. Artvin'in merkez nüfusu yaklaşık 26 bin. İleride nüfus artar, planlamamızı buna göre yapıyoruz" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra  Artvin'de toplu açılış törenine hizmete açılan Arkun Barajı ve Hidroelektrik Santrali'ni gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Ayrıca Artvin programı kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yusufeli ilçesinde yapımı süren Yusufeli Barajı'nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Bakan Prof. Dr. Eroğlu, baraj nedeniyle yeni yerleşim yerine taşınacak Yusufeli ilçesine ilişkin, "Vatandaşlar merak etmesin, biz baraj inşaatından önce bu şehri kurar, vatandaşımızı yerleştiririz" dedi.

14.06.2014