Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman Fakültesi Dekanlarıyla Bir Araya Geldi…

16.6.14

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Orman Fakültesi II. İstişare Toplantısı” kapsamında fakülte dekanlarıyla Ankara’da bir araya geldi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu istişare toplantısında yaptığı konuşmada kendisinin de eski bir üniversite hocası olduğunu ifade ederek, üniversitelerin fikirlerinin alınmasını önemsediğini vurguladı.

Bakanlığına bağlı orman teşkilatıyla gurur duyduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu “Orman teşkilatımız 21,7 milyon hektar alandan 78 milyon hektara hizmet eder hale geldi. Yol kenarlarından okul bahçelerine, cami avlularından mezarlıklara ağaçlandırılabilecek her yeri ağaçlandırıyoruz. Daha önceden böyle bir durum yoktu. Orman teşkilatımızı daha da geliştirmek için uğraşıyoruz” dedi.

“İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın”

Orman köylülerine yönelik gelir getirici çalışmalara ağırlık verdiklerini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla çalışıyoruz. Özel ağaçlandırmalar kapsamında orman köylülerimize yönelik gelir getirici türlerde 3 yıl bakımı dikimi her şeyi bize ait alanlar oluşturuyoruz. Buraları sertifikalandırıp köylümüze kurayla veriyoruz. Geliri ise köylümüzün oluyor. Kırsal kalkınmada öncü olmak için çaba harcıyoruz” diye konuştu.

“Rotası Olmayan Geminin Ulaşacağı Liman Yoktur”

Ormancılıkta planlı çalıştıklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Kendimize hedefler koyuyoruz. Rotası olmayan geminin ulaşacağı liman yoktur. Misalen 2008-2012 yıllarını kapsayan Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında kendimize bir hedef koyduk. 5 yıl için koyduğumuz 2,3 milyon hektarlık alandaki çalışma hedefini aşarak 2,419 milyon hektar alanda çalışma yaptık ve hedefleri aştık. Bu yüzden büyük düşünüp büyük hedefler koymak gerekiyor” dedi.

Hayata geçirdikleri eylem planlarıyla planlı çalışma dönemini başlattıklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu “Cevizin yüzde 65’ini bademin yüzde 40’ını ithal ediyoruz. Böyle bir şeyi ben kabul edemiyorum. Bu yüzden ceviz, badem, kestane, trüf mantarı, sakız gibi eylem planlarını yaparak uygulamaya koyduk” diye konuştu.

“Balda Marka Değeri Oluşturmamız Lazım”

Bal üretiminde de iyi bir ivme yakaladıklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı
Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Önceden arıcılar ormanlara sokulmuyordu. Arıcılar ormancılardan kaçacak delik arıyordu. Biz sizler ormanların sahibisiniz dedik ve bir genelge yayınladık ve bal ormanlarının kurulmasını sağladık. Şu an 205 bal ormanı sayısını yakaladık. Bu çalışmalarla Türkiye dünyada bal üretiminde 2. sıraya yükseldi. Ancak bal üretiminde sertifikasyon şart. Marka değeri oluşturmamız lazım. Vatandaşın inanarak alacağı balı üretmemiz gerekiyor” dedi.

“Hocalarımızın Desteğini Bekliyoruz”

Zamanında yurt dışından çok fidan ithal edildiğini söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bazı ülkeleri zengin ettik. Bazı belediyeler ise hala dışarıdan ithal ediyor. Bu durum benim canımı yakıyor. Sakarya’da Fidan Borsa’sı kurduk. Peyzaja yönelik bitkileri de üretmeliyiz. Değerli hocalarımızdan bu konuda desteklerini bekliyoruz. Biz her belediyeye projesini ortaya koyduğu zaman ücretsiz fidan veriyoruz. Fidan üretiminde rekorlar kırdı. Peyzaja yönelik çalışmalarımızla da Türkiye’yi ithal değil ihraç eden ülke konumuna getirmeliyiz” diye konuştu.

“Tıbbi ve Itri Bitkilerde Dünyada 100 Milyar Dolarlık Pasta Var”

Afyonkarahisar’da Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezi’ni de kurduklarını ve bu konuda da üniversite hocalarından destek beklediklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı
Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Alternatif ya da tamamlayıcı tıp denen bir şey var ve bu alanda dünyada 100 milyar dolarlık bir pasta var. Bu pastadan en büyük payı Çin alıyor. Ama endemik türler bakımından Türkiye Dünyada ki en zengin ülkelerden birisi. Bu alana elimizi atmalıyız ve ülke olarak gereken payı almalıyız” dedi.

Üniversite hocalarının yeni fikir ve eylem planlarını seve seve uygulayacaklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu orman teşkilatının 175. Yılını da kutlayarak sözlerini tamamladı.

16.06.2014