Orman Genel Müdürlüğü'nün 175. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı...

17.6.14

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü'nün 175. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende, orman teşkilatının mensuplarına konuştu.

Orman Genel Müdürlüğü’nün 175. Kuruluş yıldönümünü gönülden kutladığını belirten Prof. Dr. Eroğlu, orman teşkilatının Türkiye’nin her noktasına hizmet götüren en eski ve en büyük teşkilatlardan biri olduğunu söyledi.

"Su varsa hayat var" şeklinde sloganları bulunduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Ormanlar olmasa Türkiye çöl olur, orman demek su demek. Orman teşkilatında çalışmak da bir ayrıcalıktır, bir fidanı dikip de onun meyvesinden, yaprağından insanlar, bütün canlılar faydalandığı müddetçe sizler, dinimizde bunun yerini amel defteri kapanmaz diye ifade ederler, sizler ayrıcalıklısınız" diye konuştu.

10 Yılda 3 Milyar Fidan Toprakla Buluştu

Her işlemi bir eylem planı içinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

"Ormanlarımızı gerçekten korumamız gerekiyor, büyütmemiz gerekiyor, orman teşkilatımız Türkiye'de orman varlığını hem alan olarak hem de her türlü bakımdan artırıyor. Özellikle son 10 yılda 9 bin hektarlık bir artış oldu, bunda tabii herkesin emeği var. Teşkilatımız gerçekten büyük bir gayret gösterdi, daha da çalışmamız gerekir. Özellikle ağaçlandırma rehabilitasyon seferberliğinde teşkilatımız büyük bir başarıya imza attı. 10 yılda yaklaşık 3 milyar fidan toprakla buluşarak çok önemli bir seferberlik tamamlandı. Biz her işlemi mutlaka bir eylem planı içinde gerçekleştiriyoruz, yukarı havza taşkınla mücadele eylem planı ki, taşkınları korumak için bir eylem planı, bizim Türkiye'nin coğrafi arazisi son derece engebeli, yağan yağmur aşağı doğru akıyor, bunu yukarı havzalarda tutmak için seferberlik başlatıldı. Özellikle yeşil kuşak ağaçlandırma seferberliği başlattık, bu seferberlikle Türkiye’deki 1000 tane gölet, etrafı ağaçlandırılmış olacak. Türkiye maalesef erozyona maruz bir ülke erozyonla mücadele eylem planı başlattık onu da tamamlayacağız."

"Orman Teşkilatı, Her Alana Hizmet Ediyor"

Bütün kurumların birbiriyle yarıştığını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, "Artık orman teşkilatı Türikye’nin her alanına hizmet edebilir hale geldi, yol kenarlarından tutunuz da hastaneler, yol kenarları, mezarlıklar, nerede ağaçlandırılacak unsurlar varsa her alanda orman teşkilatının hizmetini görüyorsunuz" diye konuştu.

“Orman Köylümüz Hasmımız Değil Hısmımız”

Vatandaşlarla barışık, onların isteği yönünde hizmet yürüttüklerini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

"Artık orman köylümüz bizim hasmımız değil, hısmımız onlara artık gelir artırıcı ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Bozuk ormanları onlara parselleyip, ceviz, badem, ne varsa dikiyoruz, 3 yıl bakımı bize ait, sonra o köylü vatandaşlarımıza veriyoruz. Onlara sertifika da veriyoruz. Bu gerçekten kırsal kalkınmada başlattığımız çok önemli bir adım. Bal ormanları kuruyoruz, arıcılara özel alanlar ayırıyoruz, istediği fidanları hangi türde istediyse dikiyoruz, 175'ten fazla şu anda bal ormanları kuruldu, böylece arıcılar çok memnun. Bal üretiminde de dünyada ikinci sıraya yükseldik. Orman teşkilatımız kırsal kalkınmada çok önemli adımlar atıyor. Orman köylülerine kredi desteği de veriyoruz, teşkilatımız çalışıyor. Hele orman yangınlarında gösterdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Akdeniz ülkelerinde orman yangınlarıyla en başarılı ülke Türkiye'dir. En iyi teknolojiyle müdahale ediyoruz. Orman teşkilatımız dünyada ilk 7'ye girmek üzere, orman teşkilatımız kabuğunu kırdı, artık bütün dünyaya açıldı, şu anda, Türkmenistan, Nijerya'da, Cibuti'de faaliyetleri var. Kurak iklimlerde fidan üretimine başladık, bu konuda 14 tane ülkede münasebetlerimiz var onlara fidan desteği veriyoruz, Orta Asya'dan Balkanlara kadar onlara da destek vermeye devam edeceğiz. Ormancılık zirvesi ve forumu New York dışında ilk defa Türkiye'de yapıldı. Orman teşkilatı kabuğunu kırarak bütün dünyaya açıldı."

Prof. Dr. Eroğlu, orman hizmetlerinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini, teşkilatın daha nice 175 yılları kutlamasını ve dünyada sayılı teşkilatlar arasına girmesini dilediğini belirtti.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez de geçmişte vatandaşların bünyesine uymayan mevzuatlar nedeniyle bazen halka hasım gösterildiklerini belirterek, ''Artık bizler, aman ormancı canım ormancı' türkülerini unutup halkımızla vatandaşımızla hısım olmaya çalışıyoruz" dedi.

Mesai mefhumu iş yükü demeden fedakar hane çalışmaya devam edeceklerini belirten Üzmez, "Gelecek nesillere yeşil bir Türkiye bırakmak için ormanlarımızı sevelim, fırsat bulduğumuz her alanda dinimizin gereği olduğu gibi fidanlarımızı dikelim" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile diğer katılımcılar, "Ruhun Dansı" adlı sema ve tasavvuf musikisi gösterisini izledi.

16.06.2014