Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çölleşmeyle Mücadele, Dünyanın En Önemli Meselelerinden Birisi”

17.6.14

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, çölleşme ile mücadelenin, dünyanın en önemli meselelerinden biri olduğunu vurguladı.

Çölleşmenin, dünyayı tehdit ettiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yakın bir gelecekte dünya nüfusunun çok daha artacağını ve en önemli sektörlerden birinin su ve gıda güvenliği konusu olacağını belirtti.

“Dünyanın Yaklaşık Yüzde 41'i Neredeyse Çöl Haline Geldi”

Dünyanın yaklaşık yüzde 41'inin neredeyse çöl haline geldiğini kaydeden
Prof. Dr. Eroğlu, “Kuzey Afrika'dan Orta Asya'ya kadar çöllerin yüzölçümü giderek genişliyor ve bu önemli bir tehdit oluşturuyor. Dolayısıyla bütün dünya ölçeğinde bu mevzuda çok ciddi mücadele etmek ve akıllıca yönetmek gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Türkiye'de de meraların, zirai alanların ve ormanların neredeyse yarısı çölleşme ve erozyon açısından son derece hassas alanlar. Dolayısıyla erozyon ve çölleşme ile mücadelenin Türkiye'de daha etkili bir şekilde yürümesi gerektiği kanaatindeyiz" ifadesini kullanan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu yüzden 2011 yılında yeni bir planlama yapıldığını, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nün kurulduğunu söyledi.

Kurulan bu yeni genel müdürlüğün çölleşme ve erozyonla mücadele kapsamında planlamaları yaptığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, arazide yapılacak uygulamaların ise Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapıldığını söyledi.

2008-2012 yıllarını kapsayan Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği kapsamında 2 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013-2017 yılları içinde uygulanacak olan Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı, Yukarı Havza Sel Kontrolü Eylem Planı ile Erozyonla Mücadele Eylem Planı ile çölleşme ve erozyon mücadelesinde önemli çalışmaların gerçekleştirileceğini kaydetti.

“2012’de 470 Milyon Fidan Üreterek Rekor Kırdık”

Yol kenarlarından okul bahçelerine, cami avlularından mezarlıklara ağaçlandırılabilecek her yeri ağaçlandırdıklarını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Daha önceden böyle bir durum yoktu. Ülkemizi daha yeşil bir hale getirmek için çalışıyoruz. 2003’ten önce yılda 70-75 milyon civarı fidan üretiliyordu. Biz 2012’de 470 milyon fidan üreterek rekor kırdık. Ayrıca projesini getiren belediye ve kurumlara ücretsiz fidan veriyoruz” diye konuştu.

“1000 Günde 1000 Gölet Projesi'nin Hayata Geçirdik”

Türkiye'nin su fakiri veya zengini olmadığını ancak bunun çok iyi kullanılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, suyun tasarruflu kullanılması maksadıyla kapsamlı bir eylem planı hazırladıklarını, bu kapsamda DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 1000 Günde 1000 Gölet Projesi'nin hayata geçirildiğini, 650’sinin bittiğini ve yılsonuna kadar 1001 göleti tamamlayacaklarını belirtti.

“Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Alanında Uluslararası Çalışmalara da İmza Atıyoruz”

Türkiye'nin, çölleşme ve erozyonla mücadele alanında uluslararası çalışmalara da imza atarak bölge ülkelerine yardımda bulunduğunu ve yabancı uzmanları eğittiklerini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afrika'dan Orta Asya'ya kadar rüzgar erozyonuna maruz kalan ülkeler ile çalışma grubu kurduklarını, bu kapsamda kurak bölgelerde fidan üretimi konusunda da faaliyet yürütüldüğünü söyledi.

Çölleşme ve erozyonla mücadeleyi sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığına bırakılmaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, ilgili bütün kurumlar ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin ve basın kuruluşlarının da bu alanda etkin bir çalışma gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti.

17.06.2014