Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Yaban Hayatına Katkı…

23.6.14

Yetiştirilen 88 Memeli Yaban Hayvanı, 2014 Yılında Tabiatla Buluşacak… 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) yaban hayatına yaptığı katkıları hız kesmeden devam ettiriyor. Üretme istasyonlarında ürettiği memeli yaban hayvanlarını tabiatla buluşturmaya devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu kapsamda ülkenin çeşitli yerlerinde kurulan üretme istasyonlarında 2014 yılında üretilmesi planlanan 88 memeli yaban hayvanını tabiatla buluşturacak.

2003-2014 Arası 1.128 Memeli Hayvan Tabiatla Buluştu

 

Hazırlanan ve uygulamaya geçirilen yeni projelerle yaban hayvanlarının korunması, geliştirilmesi, gelecek nesillere intikalinin sağlanması çalışmalarına hassasiyetle ve hızla devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu kapsamda 2003 yılından günümüze kadar yetiştirilen toplam 1.128 kızıl geyik, yaban koyunu, ceylan, alageyik ve yaban keçisini tabiatla buluşturdu. 2003 yılından önce yetiştirilerek tabiata bırakılan memeli yaban hayvanı sayısı ise sadece 181 olarak gerçekleşmişti.

88 Memeli Yaban Hayvanı Tabiata Salınacak

Yaban hayvanlarının tabii yaşam alanları içerisinde çitlerle çevrilerek oluşturulan üretme istasyonlarında üretilen yaban hayvanları ormandaki doğal yaşama ayak uyduracak şekilde yetiştiriliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2014 yılı içerisinde bu şekilde yetiştirdiği 79’u ceylan, 6’sı kızıl geyik ve 3’ü alageyik olmak üzere toplam 88 yaban hayvanını tabiata bırakmayı hedefliyor.

Biyolojik ve Tabii Çeşitlilik Korunuyor

Yaban hayatı üzerindeki dengenin desteklenmesi maksadıyla yürütülen çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Kurduğumuz üretme istasyonlarında yetiştirilen memeli yaban hayvanlarını her yıl belirlenen bölgelere salıyoruz. Böylece popülasyonlarını devam ettirmelerini, çoğalmalarını biyolojik ve tabii çeşitliliğin korunmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Memeli Yaban Hayvanı Üretiminde Çeşitlilik Arttı

2003 yılından itibaren üretim ve yerleştirme çalışmalarına hız verdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “2003 yılı öncesi yalnızca kızıl geyik üretiliyordu ve toplamda 181 adet üretim gerçekleşmiş ve tabiata bırakılmıştı. 2003 sonrası Memeli yaban hayvanı üretiminde çeşitliliği artırarak yaban koyunu ceylan, alageyik ve yaban keçisi üretimlerine de başladık. Bu kapsamda 2003 yılından itibaren 2014 yılı içerisinde tabiata bırakılacak 88 memeli yaban hayvanıyla birlikte 500 kızıl geyik, 248 yaban koyunu, 284 ceylan, 32 alageyik ve 64 yaban keçisini tabiatla buluşturmuş olacağız” dedi.

21.06.2014