Prof. Dr. Veysel Eroğlu Afyonkarahisar’da…

25.6.14

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner'i ziyaret etti.

Prof. Dr. Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner'i makamında ziyaretinde yaptığı konuşmada, Güner'e yeni görevinde başarılar diledi. Vali Güner'in son derece gayretli, halka bütün kalbini açan, çok değerli bir vali olduğunu ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, "Kendisinin buraya tayin olmasından dolayı son derece memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Afyonkarahisar Valiliği, gerçekten çok önemli. Bu topraklar, şehitler diyarı, mübarek topraklar. Her karışı şehit kanları ile yoğrulmuş. Burası cumhuriyetin kurulduğu topraklar olarak anılıyor. O bakımdan burada görev yapmak çok önemli" diye konuştu.

Afyonkarahisar'ın önemli bir kent olduğunu dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şehrin aynı zamanda bütün yolların kesiştiği noktada bulunduğunu anımsattı.

Vatandaş memnuniyetine büyük önem verdiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu: "İnsanlarımızın mutlu olması lazım. Afyonkarahisar, insanlarının mutlu olduğu iller sıralamasında birinci. O bakımdan bu bizim için de büyük bir gurur vesilesi. İnşallah daha da mutlu olurlar. Her şey millet için. Dolayısıyla biz bu anlayışla varız. Bakanlığımızın bütün mensupları da bu maksatla çalışıyor."

"Hem Enerji Hem De Suda Tasarruf Edeceğiz"

Hükümet olarak Afyonkarahisa'a önem verdiklerini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın çok daha büyüyeceğini belirtti. Hükümetin, Afyonkarahisar'a son 11 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptığını, bu sene ile yatırım bedelinin 10 milyar lirayı aşacağını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Burası aynı zamanda turizm şehri olduğu gibi, tarım, hayvancılık da son derece önemli. Sulama olmadan yeterince verim almak mümkün değil. Dolayısıyla sulamalara çok büyük önem verdik. Şu anda 41 adet büyük sulama tesisini tamamladık. Yeraltı suyuyla ilgili büyük bir seferberlik başlattık. 350 bin dekar alanda yeraltı suları kapalı sisteme geçti. Hatta Türkiye'deki en modern sulama da şu anda Afyonkarahisar'da, Yeşilçiftlik'te kurduğumuz tesiste. Bunlar gerçekten gurur vesilesi. Eksik kalanları tamamlayacağız. Bütün yer altı sularını kapalı sisteme dönüştüreceğiz. Hem enerji hem de suda tasarruf edeceğiz. Çünkü burası su zengini bir yer değil."

"Bin Günde Bin Gölet"

"Bin günde bin gölet" projesi kapsamında Afyonkarahisar'da 85 adet modern sulamasıyla, gölet yapılacağını belirten Prof. Dr. Eroğlu, derelerin de ıslah edildiğini ve 111'inin tamamlandığını vurguladı.

Derelerin artık çok estetik şekilde yapıldığına değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Akarçay'ın yapılmasıyla da "Afyonkarahisar'a denizin geldiğini bildirdi.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, bakanlığın kapısını kapatarak bütün genel müdürlerle Afyonkarahisar'a geldiklerini bildirdi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ziyareti anısına Vali Güner'e, plaket hediye etti. Prof. Dr. Eroğlu, daha sonra Afyonkarahisar Belediyesi'ndeki il koordinasyon toplantısına katıldı.

24.06.2014