Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan Ramazan Ayı İçin Meteorolojik Değerlendirme…

26.6.14

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ramazan ayında hava sıcaklıklarının ülke genelinde orta vadeli ve aylık tahminlere göre ülkenin büyük bir bölümünde mevsim normallerinde seyredeceğini söyledi. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İç bölgelerde ise Ramazan ayında hava sıcaklıklarının uzun yıllar ortalamalarına göre 1 ila 2 derece kadar yüksek seyredeceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Basra Alçak Basınç Merkezinin etkisinde olduğunu ve bugün itibariyle ülkede yağış beklenmediğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Hava sıcaklıklarının artmaya devam etmesi ve mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyretmesi tahmin ediliyor. Cuma günü ise sıcaklık artışının yurdun kuzeybatı kesimi dışında devam etmesi, havanın az bulutlu ve açık olması öğleden sonra Batı Karadeniz’in iç kesimi ile İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Trakya kesiminde gök gürültülü sağanak yağışlar görülmesi bekleniyor” diye konuştu.

Ramazanın İlk Günü Hava Sıcaklıkları Kuzeybatı Kesimlerde Mevsim Normallerine Düşecek

Ramazanın ayının ilk günü olan Cumartesi günü hava sıcaklığının yurdun kuzeybatı kesimlerinde 3 ila 7 derece azalması ve mevsim normalleri civarına düşmesinin beklendiğini ifade eden
Prof. Dr. Eroğlu “Güney ve doğu kesimlerde ise sıcaklıkların artmaya devam ederek normal değerlerinin üzerinde seyretmesi tahmin ediliyor. Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Sakarya, Bilecik ve Kütahya çevrelerinde gök gürültülü sağanak yağış meydana gelmesi bekleniyor” dedi.

Pazar günü hava sıcaklığının yurdun kuzeydoğu kesimlerinde biraz azalmasının diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik olmamasının beklendiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde sağanak geçişlerin görüleceği diğer bölgelerimizin ise açık ve güneşli olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Ramazan ayının 3. 4. 5. ve 6. Günleri Hava Sıcaklıkları Batı Bölgelerde Tekrar Artmaya Başlayacak

Ramazan ayının 3. 4. 5. ve 6. günleri Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda kısa süreli sağanak geçişlerin görüleceğini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  “Diğer yerlerin ise açık ve az bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının batı bölgelerden itibaren tekrar artmaya başlayacağı ve mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyredeceği bekleniyor” diye konuştu.

4 ve 5 Temmuz 2014 günlerinde hava sıcaklıklarının tekrar azalarak yurt genelinde mevsim normalleri civarına düşeceğini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, bu tarihlerde yurdun kuzey kesimlerinde gök gürültülü sağanak yağışlar görülebileceğini, diğer yerlerin ise açık ve güneşli geçmeye devam edeceğini belirtti.

Ramazan Ayının 2. 3. ve 4. Haftalarında İç Bölgelerde Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin 1 ila 2 Derece Üstünde Seyredecek

Orta vadeli ve aylık tahminlere göre Ramazan ayının 2. 3. ve 4. haftalarında hava sıcaklıklarının Türkiye’nin büyük bir bölümünde uzun yıllar ortalamalarında olacağının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu  “Ancak iç bölgelerde uzun yıllar ortalamalarının 1 ila 2 derece üzerinde sıcaklıkların görülmesi öngörülüyor. Diğer yandan Ramazan ayı için yağış tahminlerine baktığımızda ise Temmuz ayının yağışın en az olduğu aylardan biri olduğu biliniyor. Yağış miktarı tahmininde, Türkiye’de uzun yıllar ortalamalarından bir sapma beklenmiyor" diye konuştu.

Orman Yangınlarına ve Güneş Çarpmalarına Dikkat

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, aşırı sıcakların görüleceği bölgelerde yaşanabilecek güneş çarpmasına ve orman yangınlarına karşı uyarılarda bulunarak şöyle devam etti:

“Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 – 16.00 saatleri arasında, yüksek sıcaklığa karşı hassasiyeti olan, kronik hastalığı bulunanlar, yaşlılar, çocuklar, engelliler ve hamilelerin güneşte kalma süresini en aza indirmesi ve koruyucu tedbirlerini alması gerekiyor. Ayrıca, yüksek sıcaklıkların yaşandığı günlerde meydana gelebilecek orman yangın riskine karşı vatandaşlarımız ve ilgililer duyarlı ve tedbirli davranmalılar.”

26.06.2014