Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ankara’da Düzenlenen Somali Milli Günü Resepsiyonu’na İştirak etti…

27.6.14

Somali Milli Günü Ankara'da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Ankara Swissotel'de, Somali'nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Mursal Sheikh'in evsahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Somali İçişleri ve Federalizmden Sorumlu Devlet Bakanı Mahmud Muallim Yahya ve Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler'in yanısıra, çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

"Tarihten Gelen Dostluğumuz, Bugün Olduğu Gibi Bundan Sonra Da Artarak Devam Edecek"

Resepsiyonda davetlilere hitap eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 500 yıllık geçmişe sahip olan Türkiye-Somali ilişkilerinin önemine işaret etti. Türkiye'nin özellikle TİKA aracılığıyla Somali'ye olan katkılarına vurgu yapan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Somali bizim için çok önemli bir ülke. Tarihten gelen dostluğumuz, bugün olduğu gibi bundan sonra da artarak devam edecek. Her konuda Somali'ye yardım etmeye devam edeceğiz" dedi.

"Türkiye Bizim İçin Parlak Bir Örnek"

Büyükelçi Sheikh ise resepsiyonda yaptığı konuşmada, Somali'nin her geçen gün ilerleyen bir ülke olduğuna dikkati çekerek, ülkenin birliğini sağlamak için çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Türkiye-Somali ilişkilerinin önemine vurgu yapan Sheikh, "Türkiye ile çok güçlü ilişkilerimiz var. Türkiye bizim için parlak bir örnek" dedi.

Somali İçişleri ve Federalizmden Sorumlu Devlet Bakanı Yahya ise dış güçlerin farklı yöntemlerle Somali'yi karıştırmaya çalıştığını, ancak buna izin vermeyeceklerini vurguladı.

26.06.2014