Prof. Dr. Veysel Eroğlu Mardin’de…

17.7.14

Toplu temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere Mardin’e gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı 10 Ağustos'un çok önemli ve Türkiye tarihinde bir milat olacağını söyledi.

Prof. Dr. Eroğlu Mardin'de yapacağı açılışlardan önce Dicle Nehri üzerinde yapımı devam eden Ilısu Barajı'nda incelemelerde bulundu.

Prof. Dr. Eroğlu, DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğünde baraj yapımı hakkında brifing aldı ve projenin zamanında bitirilmesi konusunda yapılması gerekenleri ele aldı. Brifingde konuşan Prof. Dr. Eroğlu, Ilısu Barajı'nın yıllık 4 milyar kilovat elektrik üreteceğini ve sadece bununla kalınmayacağını, arazilerin sulanmasıyla barajın bölgeye hayat vereceğini söyledi. Barajın yapımında ilk başta büyük sıkıntıların yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu: "Allah'a şükür bu sıkıntılar aşıldı. Yabancı kurumlardan krediler alınması söz konusuydu. İş gecikince konsorsiyum, kendisi kredi bulmak suretiyle bu baraja başladı. Gerçekten şu an iş güzel gidiyor. Benim gördüğüm kadarıyla sadece beton imalatında bir eksiklik var. Ankara'da geçenlerde yaptığımız toplantıda bu konuda hızlanılması talimatını vermiştik. Ama istenilen seviyeye daha ulaşılamadı. Konsorsiyum ve DSİ elemanları, gerçekten cansiparane çalışıyor. Gerçekten takdir ediyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu barajda çalışmak gerçekten ayrı bir güzellik. Herkese nasip olmaz."

“Dükkana Karşı Dükkan”

Baraj su toplamaya başladığı zaman su altında kalacak Hasankeyf'in taşınması çalışmalarına değinen Prof. Dr. Eroğlu, Hasankeyf'teki işlerin bitmek üzere olduğunu ve evleri su altında kalanlara evlerini 5 yıl geri ödemesiz ve 15 yıl ödemeli faizsiz teslim edeceklerini belirtti. Hasankeyf'le ilgili işlerin bitmek üzere olduğunu kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti: "Konutları sadece hak sahiplerine teslim edeceğiz. Dükkana karşı dükkan yapıyoruz. Altyapı çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. İş merkezleri, camiler, kamu binaları yapılıyor. Yol yapıldı zaten. Kamu kurumları lojmanlarının yapılması talimatını verdik. Hasankeyf'teki işler bitiyor. Diğer köylerin yeniden yerleşimini mutlaka ele almamız lazım."

Ilısu barajındaki incelemelerden sonra Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Mardin'e gelerek Vali Mustafa Taşkesen’i ziyaret etti.

Basına açıklama yapan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, GAP bölgesinde bulunan 9 il arasında yer alan Mardin’in şanslı bir konumda olduğunu, şu anda Mardin’in yaklaşık 100 yıldır hasretle beklediği dünyanın en büyük yapay nehrini bitirmek üzere olduklarını belirtti.

Mardin Ovası’na Saniyede 200 m Su

Mardin Ovasına saniyede 200 metre küp su akacağını dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

"Kızılırmak nehri gibi bir nehir inşa ettik. Bunu çok hızlı sürede inşa ettik. Saniyede 200 metreküp su Mardin Ovasına akacak. Bu sularla 163 bin 330 dekar alan sulanacak. Suya hasret çorak topraklar, nihayet suyla buluşacak. Bu modern sulama sisteminin maliyeti 146 milyon liradır. 2013 yılının Eylül ayında 18 yatırımın müjdesini vermiştim. Bugün o 18 yatırımın 12 projesi tamamlanarak hizmete girmiştir. Geri kalanları da en kısa sürede tamamlanacaktır."

Valilik ziyaretinin ardından Prof. Dr. Eroğlu, Yeşilli, Midyat ve Ömerli ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını giderecek projelerin temel atma ve açılışı için düzenlenen törene katılmak üzere Yeşilli ilçe merkezine geçti. Açılış ve temel atma töreni yapılan, Midyat, Ömerli, Yeşilli ve Kabala'ya içme suyu 3 isale hattı ve 6 adet taşkın koruma tesisinin 61 milyon liraya mal olacağı bildirildi.

“İnsan Hafızası Çabuk Unutuyor”

Burada ilçe sakinleri tarafından yoğun ilgiyle karşılanan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son 11 yılda destansı, başkalarının hayal edemeyeceği büyük yatırımlar ve büyük hamlelerin gerçekleştiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hatırlayın, insan hafızası çok çabuk unutuyor. Tabii sizler paranın yanında altı sıfır olduğunu unuttunuz. Enflasyon canavarı diye bir canavarı unuttunuz. Faizlerin, devletin 9 aylık kısa vadeli hazine garantili borçlanma faizinin yüzde 63 olduğunu unuttunuz. Sizden toplanan vergilerin yüzde 86’sının tamamının faiz lobisine verildiğini unuttunuz. Çok güzel, geride kaldı Allah'a şükür. Hatta IMF'ye olan borcumuzu unuttunuz. 23,5 milyar borç vardı. Memleketim adına üzüntü duyuyordum. IMF heyetinden bir memur geldiğinde devlet başkanı gibi karşılanıyordu. Allah'a şükür IMF’ye olan borcumuzu da geçen sene ödedik. Şimdi IMF’ye 5 milyar dolar borç verecek büyük bir Türkiye var. Bunu sizlere borçluyuz. Milletimizin ferasetine borçluyuz. Hükümetimize 10 yıldır büyük destek verdiniz. İnşallah Türkiye çok daha büyüyecek."

“Mardin’in 30 Yıllık Su Sorununu Çözdük”

Mardin'in daha önceleri susuzluk çektiğine işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, Mardin'in 30 yıllık su sorununu Başbakanımız Sayın Erdoğan'ın talimatıyla çözdüklerini söyledi.

Başbakanımız Sayın Erdoğan'ın Mardin'e çok önem verdiğini dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizden önce 'suyu Mardin’e nereden vereceğiz' diye 30 yıl düşünmüşler, karar verememişler. Ben bir gün tebdili kıyafetle Midyat ve Beyazsu’ya gittim ve o gün karar verdik. Neticede bir günde karar verip projeyi yaptırdık. Allah’a şükür şu anda Mardin’de, Kızıltepe’de su problemi yok. Kısa sürede Başbakanımızın talimatıyla bu sözümüzü yerine getirdik. Yani bu, Başbakanımızın Mardin’e ne kadar büyük önem verdiğinin açık göstergesidir."

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yeşilli'deki tören merkezinden Midyat ve Ömerli kaymakamlarına video konferansla bağlanarak, projeler hakkında bilgi aldı.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, firma temsilcilerine, projeleri zamanında bitirmeleri yönünde kendilerine taahhüt imzalattıktan sonra, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, AK Parti Mardin milletvekilleri Abdurrahim Akdağ, Gönül Bekin Şahkulubey ve Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir'le birlikte butona basarak biten projelerin açılışını ve yeni başlayacak projelerin temelini attı.

16.07.2014