Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kars’ta...

18.7.14

Çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Kars'a gelen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Günay Özdemir'i makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Prof. Dr. Eroğlu, valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, kente çok sayıda müjdeyle gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kars’a 182 Milyona 12 Tesis

Maliyeti 182 milyon lira olan 12 tesisin temel atma törenini gerçekleştireceklerini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, "Daha detaylı açıklamaları açılış töreninde yapacağız. 2014 ve 2015 yıllarını yatırım açısında Kars'ta hamle yılı ilan ettik" diye konuştu.

Sarıkamış'ı milli park olarak düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

"Sarıkamış Milli Parkı bizim için çok önemli. Bakanlığımızın uhdesinde bundan da büyük bir şeref duyuyorum. Orada muhteşem bir proje hazırlıyoruz. Sarıkamış da aynen Çanakkale destanı gibi bir merkez olacak. Bunun da müjdesini veriyoruz. 475 bin 780 dekar araziyi sulayacak olan dev iletim kanalını bitiriyoruz. Sarıkamış ilçesinde 2045 yılına kadar ihtiyacı olan yılda yaklaşık 5 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edeceğiz."

“1 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturacağız”

Kentte orman için de büyük bir seferberlik başlatacaklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu çerçevede 2014 yılında 27 bin 200 dekar alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolü ve mera ıslah çalışması yapılarak toplam 1 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını sözlerine ekledi.

İkindi namazını Evliya Camisi'nde kılan Prof. Dr. Eroğlu, daha sonra esnaf ziyaretinde bulundu.

Esnaf ziyaretlerinin ardından Devlet Su İşleri (DSİ) 24. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen 12 tesisin toplu temel atma törenine katılan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, tesislerin Kars halkına hayırlı uğurlu olmasını diledi.

“Kars Çok Önemli Bir Stratejik Merkez Olacak”

Kars'ın büyüdüğünü ve daha da büyüyeceğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, kent için ne gerekiyorsa yaptıklarını ifade ederek, "Burası gelişmeye çok müsait. Burası Orta Asya'nın kapısı olacak. Kars, çok önemli bir stratejik merkez olacak. Ulaşım açısından da önemli bir aktarma merkezi olacak. O bakımdan Kars'ın bahtı açık. Nüfusunun daha da artacağına yürekten inanıyorum. Hükümet olarak yapacağız ve yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Hükümetin çok önemli işlere imza attığını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, 268 baraj tamamladıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

"1 Ocak 2012 tarihinde başladığımız 'Bin günde bin gölet ve sulaması' projesi Allah'ın izniyle bu sene sonunda bitiyor. Hatta bir de Kıbrıs'ta gölet yapacağız. Bu tarihi bir rekor. Son 60 yılda yapılan sayı 450 tane. Biz üç yılda bin bir tane yapıyoruz. Bu da ne kadar hızlı çalıştığımızın göstergesi. Bakanlık olarak zamanla yarışıyoruz. Son derece stratejik bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyada ayakta kalmanın yolu çok güçlü olmaktan, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirmekten geçiyor. Bizim de Allah'ın izniyle büyük hedeflerimiz var. IMF'ye olan borcumuzu ödedik. Faizleri tek rakama çektik. Enflasyon canavarını tamamen yok ettik."

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, konuşmasının ardından DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Kars Valisi Günay Özdemir, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile telekonferans sistemiyle 182 milyon liraya mal olan 12 tesisin temel atma törenini gerçekleştirdi.

17.07.2014