Biyokaçakçılıkta İdari ve Adli Yaptırımlar Artırılıyor…

11.2.15

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, biyokaçakçılıkla mücadelede kararlılığını sürdürüyor. DKMP Genel Müdürlüğü 2013 yılında başlattığı “Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi” kapsamında son 7 yılda yabancı uyruklu 96 kişiye 2 milyon 803 bin lira ceza uyguladı.

Kelebek resmi

Son 7 Yılda 52 Adet Biyokaçakçılık Vakası Kayıt Altına Alındı

Ülkemizde 2007- 2014 yılları arasında idari ceza kesilen toplamda 52 adet kayıtlı biyokaçakçılık vakası bulunuyor. Biyokaçakçılık özellikle biyolojik çeşitlilik ve endemik türler açısından zengin illerde ya da turistlerin daha çok bulunduğu yurt dışı giriş-çıkış gümrük kapılarında yoğun olarak tespit ediliyor.

Biyokaçakçılık vakalarının çoğu Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Güney Anadolu illerinde gerçekleşiyor. Ülkemize İsveç, Danimarka, Fransa, Macaristan, Japonya, Hollanda gibi ülkelerden gelen yabancı uyruklu kişiler genellikle bitki türlerini, Suriye’den gelenler kuş türlerini, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Almanya gibi ülkelerden gelenler ise kelebek ve diğer böcek türleri ile sürüngen türlerini kaçırıyorlar ya da kaçırmaya teşebbüs ediyorlar.

böcek resmi

96 Yabancı Uyruklu Kişiye 2 Milyon 803 Bin Lira İdari Para Cezası Uygulandı

Ülkemizde 2007-2014 yılları arasında toplam 52 vakaya karışan 96 yabancı uyruklu kişiye 2 milyon 803 bin lira idari para cezası uygulayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülkemizde biyokaçakçılığa karşı uygulanan idari ve adli yaptırımları artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda biyokaçakçılık konusunda halkın farkındalığı artırılarak, biyokaçakçılığın önlenmesinde halkın desteğinin alınması sağlanacak.

çiçek fotoğrafı

Türkiye Genetik Kaynaklar Açısından Bir Cazibe Merkezi

Türkiye’deki endemizm oranının ve genetik çeşitliliğin yüksek olması Türkiye’yi genetik kaynaklar açısından bir cazibe merkezi haline getiriyor. Türkiye’nin sahip olduğu bitki türlerinin yüzde 34’ü endemik, yani ülkemize özgü türler. Bitki örtüsünün zengin olması ve dolayısı ile besin ihtiyacı olan birçok hayvan türünün kendisine uygun yaşam alanı bulabilmesi ülkemizi hayvan türleri açısından da zengin kılıyor. Bu sebeple de ülkemiz gibi biyolojik çeşitliliği yüksek ülkeler özellikle genetik kaynaklar açısından biyokaçakçılığa maruz kalıyor.

Yaban keçisi fotoğrafı

Biyokaçakçılığa Toplum Olarak Duyarlı Olmalıyız

Biyokaçakçılığa toplum olarak duyarlı olmamız gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sahip olduğumuz bu zenginliği korumak ve yabancılar tarafından izinsiz olarak tabiattan toplanmasını engellemek hepimizin vazifesi” diye konuştu.

“Vatandaşlarımız 156 Jandarma İmdat Hattı’na İhbarda Bulunmalı”

Biyokaçakçılıkla mücadelenin çok önemli olduğunu ve vatandaşlardan kendilerine yardımcı olmalarını isteyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Arazide yabancıların tabiattan canlı örnekler topladıklarını gören vatandaşlarımız hiç vakit kaybetmeden 156 Jandarma İmdat hattına ihbarda bulunmalı” diye konuştu.

11.02.2015