Nesli Tehlike Altında Olan Yavru Çöl Varanı Objektiflere Takıldı…

18.6.16

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri nesli tehlike altında olan yavru Çöl Varan’ını Şanlıurfa’da yakından görüntülemeyi başardı.

Sürüngenler (Reptilla) sınıfının içinde dev kertenkeleler (Varanidae) ailesinden olan çöl varanları Şanlıurfa’nın endemik türleri arasında yer alıyor. DKMP Genel Müdürlüğü’ne bağlı av koruma ekipleri Şanlıurfa’da Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda görev yaparken yavru çöl varanına rastladılar. Bu endemik türün yakından görüntüsünü elde etmeyi başaran koruma ekipleri yavruların büyümeye başladığını da tespit ettiler.

Ortalama 8 Yıl Yaşıyorlar

Çöl varanları vücutlarına oranla nispeten küçük kafa yapıları, gözlerine yakın burun delikleri ve açık kahverengi ve gri-sarı renkteki gövdeleri ile tanınırlar. Çiftleşme dönemleri Mayıs - Haziran ayları olan çöl varanlarının yavrularının boyu yaklaşık 25 cm civarında olup, bu türler ortalama 8 yıl yaşarlar.

Çöl Varanlarının Korunması Hususunda Yerli Halkın Desteği Alındı

Hassas türlerden olan çöl varanlarının tabi yaşam alanları yakın tarihe kadar tarım arazisine dönüştürülüyordu. Bu sürüngenler dış görünüşünden dolayı zehirli zannedilip öldürülüyor ya da kimi avcılar tarafından derisi için katlediliyordu. Yapılan gayretli çalışmalar neticesinde bu hayvanların zararlı olmadığı, aksine zehirli yılanları ve haşereleri yiyerek yaşam döngüsüne fayda sağladıkları şuuru vatandaşlara aşılandı ve çöl varanlarının korunmasında yerli halkın desteği sağlandı.

Çöl varanının tabiatta kemirgenler, sürüngenler, kuşlar ve bunların yumurtalarıyla beslendiğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu tür Türkiye'de Şanlıurfa ve Şırnak'ta sınırlı bir alanda görülebiliyor. Bu türlerin korunması maksadıyla Bakanlık olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımız da bu tür hayvanlar konusunda daha dikkatli olmalılar. Zaten biz bu türlerle alakalı halkımızı bilgi sahibi yapmak için çalışmalar yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

18.06.2016