Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uşak’ta 4 Tesisin Açılışını Yaparak, 2 Tesisin Temelini Attı…

23.6.16

Toplam Yatırım Bedeli 42 Milyon Lirayı Bulan Bu Tesislerin Yanı Sıra Uşak'a 120 Milyon Liralık 18 Müjde...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Uşak’ta yapımı tamamlanan 4 tesisin açılışı ve yapılması planlanan 2 eserin temel atması Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katıldığı merasimle gerçekleştirildi.

Uşak’ta düzenlenen sahur programında toplu açılış ve temel atması yapılan 6 tesisin toplam yatırım bedeli 42 milyon lirayı buluyor. Ayrıca Prof. Dr. Veysel Eroğlu program çerçevesinde Uşak’a 120 milyon lira maliyetli 18 yatırımın da müjdesini verdi.

“Uşak’a Ne Yapılsa Azdır”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplu açılış ve temel atma merasimine katılmak için geldiği Uşak'ta valilik ziyaretinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu şunları kaydetti:

“Uşak'ta ilk defa sahur vaktinde 6 tane tesisin temel atma ve açılış programını yapacağız. Ayrıca buraya 120 milyon lira tutarındaki 18 adet yatırım müjdesi ile geldik. Uşak'a 2 yılda 75 adet müjde verdik, bunun toplam maliyeti 476 milyon lira. Daha önce Uşak'a verdiğimiz 57 müjdenin 47 adeti tamamlandı. Şimdi de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 4 tesisin temelini atacağız, 2 tesisin de açılışını gerçekleştireceğiz. Uşak'a ne yapılsa azdır. Orman Genel Müdürlüğü, Uşak'ta muhteşem çalışmalar yapıyor. Orman köylerine sertifikalar vereceğiz. Bu çerçevede bu yıl 8 bin 500 dekar alanda ağaçlandırma yapacağız. 2 bin 500 dekar alanda erozyon koruma çalışması, 4 bin 750 dekar alanda orman rehabilitasyonu, bin dekar alanda mera ıslah alanı yapacağız. 77 bin 580 dekar alanda orman yetiştirme çalışması yapılacak ve buralardaki fidanlıklarda bu yıl 520 bin adet fidan üretilecek. 300 dekarlık alanda ise bal ormanı kuracağız."

Ayrıca temeli atılan ve açılışı yapılan tesislerle 12.510 dekar zirai arazi suya kavuşacak. Bölge halkına 11,5 milyon lira zirai gelir artışı sağlanacak. Ayrıca 1 ilçe merkezi taşkın zararlarından korunacak.

"Taşyaran Vadisi'ni Tabiat Parkı İlan Ettik"

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Uşak'ın turizm açısından saklı bir cennet bahçesi olduğunu, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün de kente 2 müjdesi olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"Uşak'ta turizmde muazzam bir potansiyel var. Uşak'ta saklı cennet bahçeleri var, bu bahçeleri gün yüzüne çıkartarak dünyaya tanıtacağız. Tabiat turizmi, doğa turizmi, yayla turizmini geliştirmek için büyük bir seferberlik başlatıyoruz. Ulubey Kanyonlarını milli park olarak planlıyoruz. Ulubey Kanyonlarını dünyaya tanıtacağız. Milli park için hazırlık başladı. Taşyaran Vadisi için daha önce söz ver vermiştik, tabiat parkı olarak ilan ediyoruz. Uşak'ta Tabiat Turizm Mastır Planı hazırladık. Bunun da eylem planı hazır. Neticede buraya yapılacak çok şey var. Ne gerekiyorsa yapılacak ve en kısa sürede sözlerimizi yerine getireceğiz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2015 yılında EGEGEP projesini başlattıklarını ve proje kapsamında, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 25 milyar liralık 4 bin 547 tesis yapılacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bu projede Uşak'ta 39 adet baraj gölet, 49 sulama tesisi, 7 içme suyu tesisi tamamlayacağız. 41 dere ıslahı, 1 adet köprü inşa edeceğiz, 2 adet şehir ormanı, 3 adet bal ormanı ve 25 adet mesire alanı kuracağız" dedi.

Sahurda Vatandaşlarla Buluşuldu

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra Atapark'ta düzenlenen Toplu Temel Atma ve Açılış Merasimi’ne iştirak etti. Burada vatandaşlara seslenen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sahur programında Uşak halkıyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Uşak'a birçok müjdeyle geldiğini kentte yapımı devam eden Dokuzsele Deresi’nin ıslah edilmesi çalışmalarının sene sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Konuşmanın ardından tesislerin toplu temel atma ve açılışını gerçekleştiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 10 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 6 aileye de Orköy sertifikası verdi. Ayrıca vatandaşlara fidan dağıtan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra düzenlenen sahur programında vatandaşlarla buluştu.

“Hükümetimiz Şu Ana Kadar Uşak'a 5 Milyar Liralık Yatırım Yaptı”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu merasimde yaptığı konuşmasında "Hükümetimiz şu ana kadar Uşak'a 5 milyar liralık yatırım yaptı. Uşak böyle muazzam yatırımları hükümetimizle birlikte gördü. Uşak için ne yapsak azdır” diye konuştu.

“Türkiye'nin Bahtı Açık, 21'inci Asra Mührümüzü Vuracağız”

Güvenlik güçlerinin canlarını siper ederek, terörü temizlemek için çalıştığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin bahtı açık, 21'inci asra mührümüz vuracağız. Bu konuda kararlıyız. Bu şanlı bayrak, ilelebet bu topraklarda dalgalanacak, minarelerde ezanlar ilelebet okunacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Avrupa'da ilerleme sıfıra doğru inerken Türkiye yüzde 5’e yakın büyüyor. Dünyada büyümede 4. sıraya yerleştik. Biz birlik, beraberlik, kardeşliğimiz muhafaza ettikçe bu ülkenin bahtı açık olacak. İnşallah çok daha büyük hedeflere mührümüzü vuracağız. 2023 hedefinde Türkiye'yi dünyada 10 büyük ülke arasına taşıyacağız. 2053 yılında ise Türkiye’nin bu yükselişi daha da büyüyecek ve ülkemiz küresel güç olacak. Üçüncü büyük hedefte ise Malazgirt Seferinin 1000. yılını yeni doğan ve doğacaklar kutladığı zaman Türkiye süper güç olacak. Buna inanırsak ve hedefimize doğru kitlenirsek bu hedefleri yakalarız."

Uşak Yatırım Kitapçığı İçin Tıklayınız.

23.06.2016