Prof. Dr. Eroğlu: “Kumluca ve Adrasan Yangınlarını Kontrol Altına Aldık”…

29.6.16

Orman Teşkilatımız Bu Yıl 761 Yangına Müdahale Etti”…

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kumluca Erentepe ve Adrasan orman yangınlarının kontrol altına alındığını ifade ederek “Yangınları kontrol altına aldık ve soğutma çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Yangınların  şu an tehlike oluşturmadığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Orman yangınlarıyla canla başla mücadele eden orman teşkilatımız bu yıl 761 orman yangınına müdahale etti” diye konuştu.

Kumluca Erentepe’de başlayan orman yangınına hemen müdahale ettiklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu “Yangında 700 personel, 94 arazöz, 32 su ikmal aracı, 9 adet dozer, 9 söndürme helikopteri ve 1 idare helikopteri ile 3 adet amfibik uçak görev aldı” açıklamasını yaptı.

Erentepe Yangını Devam Ederken Adrasan’da Başka Bir Yangın Başladı

Erentepe yangını devam ederken Adrasan’da başka bir yangının başladığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Buradaki yangına da 5 helikopter, 2 amfibik uçak, 28 adet arazöz,  10 adet su ikmal aracı, 5 adet dozerle müdahale ettik ve 15 adet ilk müdahale aracını da yangına sevk ettik” dedi.

Bu yangınlara yoğun bir şekilde müdahale edilirken Erentepe’de ilk yangının 2 km kuzeyinde yeni bir yangının başladığının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Aynı bölgede bulunan ekiplerimiz ve hava araçlarımız derhal bu yangına yönlendirilerek müdahale edildi. Netice itibarıyla ekiplerimiz bu 3 yangını da konrol altına alarak çevrelediler ve şu an için tehlike arz etmiyorlar” ifadesini kullandı.

Rüzgar Sebebi ile Yangınların Kontrol Altına Alınması Güçleşti

Rüzgarın sık sık yön değiştirmesi ve şiddetli esmesi sebebi ile yangınların kontrol altına alınmasının güçleştiğini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Yangın ekiplerimizin canla başla mücadeleri neticesinde yangınları kontrol ettik.  Antalya Kumluca ilçesinde 24.06.2016 tarihinden itibaren başlayan 3 yangında da çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmiştir. 27 Haziran saat 15:00 itibarı ile Kumluca’da meydana gelen iki yangın kontrol altına alınmış, Adrasan yangını 27.06.2016 tarihi saat 19:00’da kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.

Orman yangınlarına karşı 2.300 kara aracı, 35 hava aracı ve  19.718 personelle mücadele ettiklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu yıl orman teşkilatımız 761 orman yangınına müdahale etti. Bu yangınlarda ise 1.223 hektar ormanlık alanımız yandı” dedi.

Ülke Ormanlarının Yüzde 60’ı Yangına Çok Hassas

Türkiye’nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ülke ormanlarının yüzde 60’ının yangına çok hassas olduğuna dikkat çekerek “Yangınlara karşı son teknolojiyi kullanıyoruz. Ancak orman yangınlarının çıkış sebebi büyük oranda insan kaynaklı. Bu sebeple Bakanlığımız ve bizler, vatandaşlarımızı orman yangınlarına karşı bilinçlendiriyoruz. Orman yangınlarına karşı mücadele edecek personelinde eğitimine büyük önem veriyoruz”dedi.

29.06.2016