Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kastamonu’da…

30.6.16

Bakanlık tarafından gerekleştirilecek 170 milyon lira yatırım bedelli 21 tesisin temel atma ve açılış merasimine katılmak için Kastamonu'ya gelen Prof. Dr. Eroğlu, valiliği ziyaret etti. 

Gazetecilerin Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Eroğlu, İstanbul'daki terör olayının tüm Türkiye'yi derinden üzdüğünü, bu tür saldırıların terör odaklarının son çırpınışları olduğunu söyledi.

Terörün kökünü mutlaka kazıyacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

"İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını en şiddetli bir şekilde kınıyorum. Bugün bize yarın bir başka ülkeye olabilir. Maalesef bugün bazı ülkelerin teröre destek olduğunu görüyoruz. Tüm ülkeler terörle birlikte mücadele etmek zorundadır. Teröristler, masum insanların canlarını yakmaktadır. Bu, insanlığa sığmayan bir hadisedir. Ayrıca terörün iyisi kötüsü de yoktur, terör terördür. Tüm batı ülkeleri de bunları bilmelidir. Teröre karşı bütün dünya ülkeleri el birliği yapmalıdır. Maalesef özellikle PKK'lı teröristlerin ellerindeki bazı silahların çeşitli ülkelerden geldiğini görüyoruz. Terörün kökü hep birlikte hareket ederek kazınmalıdır. Allah şehitlerimize, ölenlere rahmet etsin, ailelerine sabır versin."

170 Milyonluk Yatırım Müjdesi

Açılış öncesinde gazetecilerle bir araya gelen Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Kastamonu'ya 170 milyon liralık yatırım müjdesiyle geldiğini belirterek, toplamda 21 tesisi kente kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

İktidara geldiklerinde Kastamonu'da yapılanları gözden geçirmek için çalışma yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bir baktık ki Kastamonu'na bir şey yapılmamış. Bazı projelendirmeler olmuş, fakat yıllar sürmüş bir kazma vurulmamış. İşe başladık ve şimdi Kastamonu'nu bir dünya şehri, bir cazibe merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. İktidara geldiğimizde Kastamonu'da sadece 2 ambulans vardı şimdi ambulans sayısını 34'e çıkardık. 112 acil servis istasyonu ise 1 tane vardı onu da 23'e çıkardık. Kastamonu'ya ulaştırmadan tutun tarım bakanlığına tüm bakanlıklar ciddi yatırımlar yaptı. Kastamonu'ya bir önceki ziyaretimde yine 53 müjde ile gelmiştim ve şimdi onların tamamlandığını da size açıklayacağım. Kastamonu'na 170 milyonluk yatırım müjdesi vereceğim."

Kastamonu'da güzel hizmetlere imza attıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çok önem verdiği Kırık Barajı'nı da ciddi çalışmalar sonucunda yatırım programına aldıklarını, ihalesini yaptıklarını ifade etti.

Temel Atma ve Açılış Merasimi

Prof. Dr. Eroğlu, daha sonra  İnönü Mahallesi'nde düzenlenen toplu temel atma ve açılış merasimine katıldı.

Merasimde, DSİ'nin inşa edeceği Araç Barajı, Taşköprü Hasanlı Barajı, 10 adet taşkın koruma tesisi ile Küre Dağları Milli Parkı Horma Kanyonu 2. ve 3. Etap Yürüyüş Parkuru'nun temelini atan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, ayrıca DSİ tarafından yapımı tamamlanan Tosya Kösençayır Göleti Yükseltilmesi işi ile 7 adet taşkın koruma tesisinin de açılışını gerçekleştirdi.

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temeli atılan ve açılışı yapılan tesislerle 81 bin dekar zirai arazinin suya kavuşacağına dikkati çekerek, "Şehre 1,58 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. Yılda 13,79 milyon kilovatsaat enerji üretimi yapılacak. Ayrıca 1 il merkezi, 3 ilçe merkezi, 10 yerleşim yeri ve 2 bin 403 dekar zirai arazi taşkın zararlarından korunacak." dedi.

 

 

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, programın ardından vatandaşlarla iftarını açtı.

Kastamonu Yatırım Kitapçığı İçin Tıklayınız.

29.06.2016