“INSPIRE 2012” Konferansı  İstanbul’da…

 

Her yıl düzenlenen ve coğrafi bilgi yönetimi konusunda sektörde çok ilgi gören INSPIRE (Avrupa Konumsal Bilgi Altyapısı) 2011 Konferansı, İskoçya’nın Başkenti Edinburg’da düzenlenmiştir. Bakanlığımız tarafından Konferansa üç adet makaleve bir poster sunumu yapılarak 8 kişilik bir heyetle katılım sağlanmıştır.INSPIRE Direktifinin uygulanmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında Çevre veOrman Uzmanı Özlem ESENGİN tarafından bir sunum yapılmıştır. Diğer taraftan  biyo-çeşitliliğin izlenmesi ile ilgili oluşturulan Nuh’un Gemisi veritabanı ile ilgili de Emine Sühendan KARAUZ  bir sunum yapmışlardır. Bakanlığımız tarafından yapılan Arazi İzleme Sistemi çalışmaları da Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Etem AKGÜNDÜZ tarafından poster olarak gösterilmiştir.


Bakanlığımız tarafından 2010 yılında yapılan girişimler sonucunda 2012 yılında INSPIRE Konferansının ülkemizde düzenlenmesi konusunda ilgili taraflarla görüşmeler yapılmış ve Konferansın Kapanış toplantısında Bilgi İşlem Daire Başkanı Ahmet ÇİVİ tarafından ülkemizin tanıtım videoları eşliğinde bir konuşma yapılmıştır.Konferansın önümüzdeki yıl Türkiye’de yapılacak olması katılımcıları oldukça heyecanlandırmıştır. Konferansı düzenleyen kurum olan JRC (Joint ResearchCenter-Ortak Araştırma Merkezi) tarafından da Türkiye’de yapılacak Konferansa rekor sayıda katılım beklenmektedir.


INSPIRE Konferansı, dünya çapında kabul gören; kamu kurumları, akademik dünya vesanayiciler tarafından ilgi gören geniş katılımlı bir Konferanstır. Konferans,birçok paralel oturumlar halinde gerçekleştirilmekte ve INSPIRE konusunda ülkelerin ne durumda olduğu ve mekansal veri altyapıları konusunda katılımcılara bilgi paylaşımı için ortam sağlamaktadır.


Konferansın ülkemizde yapılacak olması, hem ülke tanıtımına katkıda bulunmak, hem de Coğrafi Bilgi Sistemleri konusunda çalışmalarda önemli bir atılım yapan kurumlarımızın çalışmalarına ivme kazandıracaktır. Çevre ve Orman Bakanlığı’ nın INSPIRE konusunda liderlik pozisyonunu koruması ve dünya çapında böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapması, bu konuda yapılacak yatırımları da yönlendirmek açısından elini güçlendirecektir.